HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Korat

Korat

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
28 0
Korat

Özellikleri ve Bakımı

Tüm kediler arasında en nadide ırklardan biri olan Korat’lar, göz alıcı derecede güzeldirler. Mavi-gri kürke sahip orta boy, sert gövdeli ve kaslı gümüş mavisi bir kedi türüdür. Siyam ile yakından ilişkilidirler. Görünümleri Siyam kadar asil olan Korat’lar,kişilik olarakta Siyam’ların en hoş özelliklerini almışlardır.Gümüş parlaklığında sık ama kısa tüy yoğunluğuna sahiptirler.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Korat’lar, kuzenleri Siyam kedileri kadar pek de sesli değillerdir, ancak isteklerini söylemenin başka yollarını bulurlar. Sahiplerine akşam yemeklerini hazırlarken eşlik eder, ayak bileklerine sarılır hatta omuzlarına kadar tırmanıp karınlarının acıktıklarını söylerler.İstekleri yapılmazsa eğer, belki de sahiplerini yumuşak bir ısırıkla uyarır ve isteklerini tekrarlayabilirler.İstekleri yapılırsa,sahiplerinin kucağında kıvrılarak kendilerini sevdirirler.

Korat cinsi kediler sosyal ve aktivite seviyesi yüksektir. Aynı zamanda eğlenceli ve hayat doludurlar. Kendi başlarına ya da sahipleriyle farketmeksizin oyun oynamaktan zevk alırlar. Ancak öyle yüksek yerlere zıplayıp, odadan odaya koşup sizi takip eden hiperaktif kedilerden de değillerdir.

Sahiplerinin fırlattığı oyuncakları bir avcı gibi yakalar, buruşturulmuş kâğıtları patileriyle yuvarlar ve lazer ışığının peşinden amansızca koşarlar. En sevdikleri an ve en değer verdikleri oyunlar, sahipleriyle olduğu anlardır.

Yüksek bir zekâ seviyesine sahip olmaları onları tercih edilir kılar. Bu yüksek zekâları bir de sahiplerine karşı olan sevgileriyle birleşince kolayca eğitilebilirler. Başına buyruk ve saldırgan olmadıkları için çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla olan dostlukları, onları,harika bir evcil kedi yapmaktadır.

Korat’lar sahiplerinden bekledikleri sevgiyi görmezlerse bu duruma üzülür ve evin bir köşesinde içlerine kapanırlar. Bu nedenle yalnız yaşayan bir bekârsanız veya çocuksuz bir aile iseniz ve günün çoğu saatini dışarıda geçiriyorsanız Korat’lar pek de size uygun bir kedi türü değildir.

Tüm kedi ırkları arasında en nadide olanlardan biri olan Korat’lar sahiplerinin her anına ilgiyle eşlik ederler.

Korat

Tarih

Tarihi ne M.S. 1350 yıllarında Siam’ın (bugünkü Tayland) Ayutthaya şehrinde yazılmış en eski metinler ve çizilmiş resimlerden oluşan el yazması “The Cat-Book Poems” de Korat’lara rastlanılmaktadır. Kitabın ne zaman yazıldığı tam olarak tespit edilemese de, kediler hakkında var olan en eski belgedir. El yazmasında, Korat’lar dışında Siyam, Birman ve Havana Brown da olmak üzere tam 17 kedi hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Korat’lar önceleri, normal vatandaşların besledikleri kedilerdiler. Onları, kendilerine şans getirecek iyi birer tılsım gibi gören insanlar bu kedileri asla satmaz, aksine özel saygı duyup, onur ve itibarlarını korurlardı. Bununla birlikte, yeni evlenen çiftlere, evliliklerinin mutlu bir şekilde sürmesi için onlara hediye olarak Korat kedileri verilirdi.

The Cat-Book Poems” un 14. yüzyıl ortalarında mı yoksa 18. yüzyıl ortalarında mı yazıldığı tam olarak bilinmese de her iki durumda da, Korat’lar el yazmasında da geçen Siyam, Birman ve Havana Brown kedileri ile birlikte en eski yerli kedi ırkları arasında yer almaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Mojave

Korat’lar İngiltere’ye gelmiş ve burada B. Spearman adlı bir kedi yetiştiricisi tarafından ülke geneline çoğalması sağlanmıştır. Amerika’ya ilk gelişleri 1959 senesinde olmuş ve burada çiftleştirmeleri sağlanarak sayıları artmıştır.

1966 yılında Amerika’da kendilerini ilk tanıyan Amerikan Kedi Derneği (ACA) olmuştu. Ardından aynı yıl Kedi Meraklıları Derneği (CFA) tanıyarak bu kedi türü günden güne tanınmıştır. Günümüzde ise Korat’lar, başta tüm Kuzey Amerika’daki kedi dernekleri olmak üzere Avrupa ve diğer kıtalardaki kedi meraklıları tarafından tanınmaktadır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Küçük ila orta büyüklükte olan vücut yapıları vardır. Gövdeleri belirgin bir şekilde ayırt edici,göğüsleri geniş, ön ayakları arasında iyi birer boşluk vardır. Görünümleri zayıf olsa da vücut yapıları son derece esnek ve kaslıdır.Kucağa alındığında ağırlıkları hissedilir.

Kafa

Vücutlarıyla orantılı kendine özgü tıpkı bir kalbi andıran kafa yapıları vardır. Gözlerinin üst eğilimleri kalbin iki üst kenarını oluştururken, yüzünün yanları ise çenesine doğru kıvrılarak kalp şeklini tamamlar. Bu görünümün tam merkezinde burun ve alın arasındaki hafif bir çıkıntı da kafa yapısının tümünü tamamlar. Kare yada keskin bir sivri görünümü yoktur.Ceneleri de çok gelişmiştir.

Kulaklar

Kulaklar tabanda geniş ve uçlara doğru hafif sivri olan kulakları dik ve açıktır. Kulak içlerinde tüylenme olmaz ancak kulakların dışında çok az da olsa tüylenme bulunur.

Korat

Gözler

Korat’ların gözleri, olağanüstü bir derinlik ve parlaklık ile göze çarpar. Aynı zamanda büyük ve yuvarlak gözleri onlara her zaman uyanık bir görünüm kazandırır. Gözlerini hafif kapattıklarında Asyalı olduğunu belli eder. Göz renkleri çoğunlukla parlak yeşildir ama kehribar rengi de görülebilmektedir.Genellikle 2 ila 4 yaş aralığında tam göz renklerini almaya başlarlar.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacakları ne çok ince ne de çok kalındır, vücutlarına orantılıdır. Ön bacaklar arka bacaklarından hafif biraz daha kısadır.Kaslı bacakları onları güçlü kılar. Patileri ovaldir ve önde beş, arkada ise dört parmakları bulunur.

Kuyruk

Korat’ların kuyruğu orta uzunlukta, tabanda geniş ve uçlara doğru hafif sivrilerek devam eder.

Tüy

Korat cinsi kedilerin tüyleri kısa, parlak ve incedir. Sık tüyleri yumuşacıktır.

Renk

Korat kedileri mavi-gri ve parlak gümüş renginde bir izlenim verir. Yavru Korat kedilerde Tekir benzeri desenlere rastlansa da büyüdükçe bu desenler kaybolur. Burun derisi ve dudakları koyu lacivertten koyu maviye çalan bir renk tonundadır. Patileri pembemsi bir renk tonu ile koyu mavi karışımıdır.

Bakım

Korat’lar diğer pek çok ırk gibi özel bir beslenmeye ihtiyaç duymasalarda kaliteli beslenmeye hiç olmadığı kadar da ihtiyaç duyarlar. İçeriğinde yüksek protein geçen mamalar ile besleyebilirsiniz. Diyet içerisinde fazla karbonhidrattan kaçınmanız onun ileriki sağlığı için önemlidir. Et ve balık içeren kuru ve ıslak mamalardan satın alarak düzenli porsiyonlarda, her gün aynı programda kedinizi besleyebilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın