HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Thai

Thai

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
31 0
Thai

Thai Özellikleri ve Bakımı

Wichien Maat olarak da bilinen Thai, günümüz Siyam kedisinden daha sağlam görünüme sahip olan Tayland kökenli evcil bir kedi ırkıdır.Çok sevecen ve aynı zamanda yaramaz bir kedi olan Thai, insanlara karşı nazik ve son derece sosyaldir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Siyam benzeri dış görünüşü ile genellikle onunla karıştırılan Thai, aslında Siyam ile akrabadır, ama ondan farklı bir kedidir. Aslında köken olarak da Siyam kedisinden çok daha fazla tarihi geçmişe sahip olduğu bilinir.

Şirin bir evcil kedi olan Thai kedisi son derece eğlenceli, meraklı ve sevecen kişiliğiyle bilinir. Tıpkı kuzeni Siyam gibi, bu kediler de, çocuklar, diğer cins kediler ve iyi huylu köpeklerle geçinebilmektedir. Sosyallik derecesi epey bir gelişmiş olsa da yalnız kalmaktan ve dolayısıyla kendi başına vakit geçirmekten tam anlamıyla nefret eder. Evde aile üyeleri veya ona arkadaş olacak evcil hayvanların olması gerekir. Aynı zaman da onu meşgul edecek bir sepet dolusu interaktif oyuncakların olması bile gereklidir.

Anlayacağınız, oyuncu bir kedidir ve kendi başına ne yaparsa yapsın sıkılır. Ev içerisinde kalabalıklar hoşuna gider. Tut-getir tarzı oyunlarda oynamayı çok sever. Yüksek zekâsıyla ve kendine has geliştirdiği taktikler ile oyunları inanılmaz bir boyuta taşıyabilir. Birde sahibi tarafından ödüller sunulduğunda verilen komutları da harfiyen yapar. Bu da onun, eğitilebilir yönünü ortaya çıkarır.

Eğer bir bu kediyi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, onun can sıkıntısını önlemek için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu oyuncu kedinin ilgiye ve gün içerisinde çeşitli aktivitelere ihtiyacı vardır ve bu ihtiyacı karşılanmazsa, enerjisini, dolaplara uzanarak, çekmeceleri açarak ve hatta kapılar ve muslukları açmayı öğrenerek harcamaya çalışacaktır. Bunu öğrenmesi de çok uzun sürmeyecektir. Kararlı kişiliği sayesinde her şeyi öğrenmek isteyecektir. Eğer ki ev içerisinde olası sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız, onun bu enerjisini oyunlara yönlendirip çeşitli etkinliklere teşvik etmeli veya eve başka bir kedi almayı düşünebilirsiniz.

Thai kedisi, banyoda su sıçratmak veya siz mutfaktayken yanınıza gelip temizlik yapmanıza yardımcı olacak kadar muzip davranışlar sergileyebilirler. Aynı zamanda Thai kedisi muhteşem bir sakin kalabilme yeteneğine sahiptir. Günün sonunda, koltuğa uzanıp TV seyrederken yanınıza kıvrılıp sessiz sedasız size eşlik edebilir. Ama, yatağa girip uyumak istediğinizde de sizi rahatsız etmez. Fakat unutulmamalıdır ki, Thai kedisi paylaşmayı ve ilgiyi seven bir ırktır. Bu nedenle, günlük aktivite ihtiyacı kesinlikle karşılanmalıdır.

Her zaman istediğini elde etmeye çalışan bu kediler, bunu, yaptığı taktiklerle gösterir. Gün sonunda sakinleşse de öyle çok uysal bir tarafı yoktur ama saldırgan da değildir. Küçük çocuklar ve yaşlılar için iyi bir evcil kedidir.

Bu tür, zeki olduğu kadar aynı zamanda konuşkandır ve çoğunlukla sahibine nasıl hissettiğini mırıldanarak anlatır. Karnı acıktığında mırıldanarak sahibinin dikkatini çeker. Bu mırıldanmalar olası bir sağlık sorununa ilişkin haber vermede de fazlasıyla işe yaramaktadır.

Eğer bu kedinin sahibi olacak kadar şanslıysanız size uzun yıllar iyi bir arkadaş olacağından emin olabilirsiniz.

Thai

Tarih

Yerel dilde “Ay Elması” anlamına gelen Wichien Maat olarak da anılan Thai, Tayland kökenli bir kedi türüdür.Aynı zamanda Geleneksel Siyam veya Eski Tarz Siyam olarak da anılır. Thai kedisinin kökeni ve tarihi hakkında çeşitli efsaneler vardır. En bilineni, Nuh’un gemisinde bir maymun ile bir dişi aslanın birbirlerine olan aşkının bir meyvesi olarak ortaya çıktığıdır.Cesaretini aslandan, çevikliğini ise maymundan aldığı insanlar arasında dilden dile dolaşır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Oriental Shorthair

700 yıldan fazla bir süredir var olduğu düşünülür çünkü Thai hakkında bilgilere, Tayland’ın ünlü Kedi Şiirlerinde rastlanıldığı görülmektedir.

Bu kediler, 19. yüzyılın sonları, 20. yüzyılın başlarında Tayland’dan batıya ithal edilmeye başlanmıştı. Avrupa’da çoğu kedi yetiştiricisi Siyam kedisine benzer fakat ondan karakter olarak farklı yeni bir tür oluşturma çabası içerisine girmişti. Nitekim Siyam ile Thai arasındaki fark da bu esnada ortaya çıkmaya başlamıştı.1950’li yıllarda Thai kedisi çoğalmaya artmaya başlamış ve 1990’lara gelindiğinde Dünya Kedi Federasyonu (WFC) bu türü tanıyarak ona “Thai” adını vermişti. Bundan dolayı Thai gen havuzunun daha da arttırılması amaçlanarak Tayland’dan bu tür kediler ithal edilmeye başlanmıştı.

2009 senesinde Uluslararası Kedi Derneği, bu ırka gelişmiş cins statüsü vererek Thai kedisinin bilinirliğine önemli bir katkısı olmuştur. 2010 a gelindiğinde, Thai kedisine TICA tarafından şampiyonluk statüsü verildi. Yakın zamanda ise Kedi Kayıtl arı Federasyonu (FIFe) Thai kedisini tanımıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Thai, hem tıknaz hem de daha geniş vücutlu olmasına rağmen orta büyüklükte bir kedi cinsidir. Son derece zarif ve bir o kadar da kıvrak olan vücutlarında tüyleri kısa fakat yoğundur.

Kafa

Orta büyüklükte üçgenimsi bir kama görünümünü andıran kafası ne dar ne de çok geniştir. Burun da hafif bir eğim vardır. Boyun kısmı orta uzunlukta olup çok dar değildir. Yüzün ön kısmı, göz çevresi ve burun ucu vücudun tamamından farklı olarak daha koyu bir renge sahiptir.

Kulaklar

Thai kedisinin orta büyüklükteki kulaklarının tabanları geniş ve uçları ovaldir. Kulaklarda da koyu renk hâkimdir ve kulak içlerinde tüylenme görülebilir.

Gözler

Gözleri sıra dışı bir maviliktedir. Bazı gösteri kedilerinde ise daha derin renkler ve çok daha fazla parlaklığa rastlanır.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacaklar orta uzunlukta olup son derece zariftir. Patileri orta büyüklükte ve vücudun genel boyutuyla orantılıdır. Patiler de kuyruk ve kulaklarda olduğu gibi koyu renklidir.

Kuyruk

Gövde ile hemen hemen aynı uzunlukta olan kuyruk tabanda kalın başlayıp bir kırbaç inceliğinde olmasa da hafifçe sivrilerek sonlanır. Kuyruk, gövde renginden farklı olarak koyu renklidir.

Tüy

Thai kedisinin yumuşak kısa ama yoğun bir kürkü vardır. Bu tür, kendi kendini temiz tutmakta oldukça yetenekli olduğu için çok az tımara ihtiyaç duyar.

Renk

Bu kedilerin, soluk beyaz bir gövdeye ve koyu renk uç noktalara sahiptir. Yüz, kulaklar, ayaklar ve kuyruk vücudun koyu renkleri olan kısımlarıdır. Koyu kısımlarda mühür, mavi, leylak ve çikolata renkleri yaygın olarak görülebilir.

Bakım

Thai kedisinin özel bir beslenmeye ihtiyacı olmasa da oldukça hareketli olduğu için gün içerisinde yüksek bir efor sarf ederek enerji kaybı yaşamaktadır. Bu enerji kaybını tekrar yerine koyabilmesi için yüksek kaliteli proteinli besinler tüketmesi gerekmektedir.Besinlerini protein içerikli yüksek kaliteli mamalar oluşturur. Düşük karbonhidrattan kaçınılması gerekmektedir. Aşırı tüketilen karbonhidratlar özellikle yaşlılıkta obezite sağlık sorununa yol açabilir

Thai kedisi, dengeli bir beslenme ile ideal porsiyonlar tüketmelidir. Ana bileşen olarak gerçek et veya balık içeren Pro Plan, Hill’s, N&D, Royal Canin, La Vital, Whiskas, Pro Line gibi markaların kuru ve yaş mamalarını önerebiliriz. Tabiki yine de doğru beslenme için veterinerden yardım almayı düşünebilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın