HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Cheetoh

Cheetoh

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
30 0
Cheetoh

Cheetoh Özellikleri ve Bakımı

Cheetoh gördüğünüzde sanırsınız vahşi bir kedi türü. Oysaki Cheetoh, Bengal ve Ocicat melezi, Amerika menşeli evcil bir kedidir. Bu benekli kedi, benzersiz görünümlü bir soy yaratmak amacıyla geliştirildiği için diğer pek çok kedi ırkından daha iri, daha ağır, egzotik ve son derece aktiftir. Erkekleri dişilerine oranla daha diri ve daha büyüktür.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Amerika Birleşik Devletleri menşeli olan CheetohBengal ile Ocicat çiftleştirmesinden doğmuş benekli bir kedi türüdür. Tıpkı ebeveynleri gibi benzersiz bir soy kedisi yaratmak için geliştirilen Cheetoh, kedi ailesinde ki diğer pek çok kediden gövde yapısı olarak daha büyük ve kilo bakımından daha ağırdır. Bu türün erkek kedileri sağlam gövdeli ve fazlasıyla iri iken, dişi kedileri daha narin ve daha küçüktür.

Egzotik görünümlü Cheetoh’u tanımayanlar onun için ilk başta vahşi bir kedi tanımlaması yapabilir. Ama tam aksine, eğlenceyi seven, herkesle iyi geçinme eğiliminde olan, diğer evcil hayvanlarla dahi bir arada olabilen evcil bir aile kedisidir. Bir Cheetoh kedisi, başta sahibi olmak üzere evin diğer üyeleri tarafından gördüğü ilgi ve sevginin karşılığını fazlasıyla verirler. Eğlenceyi sevdikleri için oyun oynamaya da bayılan bu kediler sahipleriyle geçirdiği her saniyenin hakkını fazlasıyla verir. Bulunduğu ortamda herkesle iyi geçinir. Eğer iyi tanıştırılırsa, evdeki diğer evcil hayvanlarla bile iyi geçinir, uzun yıllar bir uyum içerisinde yaşam sürebilir.

Bu benzersiz görünümlü Cheetoh kedisi, benekli kürk yapısı ile vahşi bir görünüme sahip olsa da bu görünümleri onu diğer pek çok kediden ayırmaya yetiyor. Mizaç yapısı tam bir aile kedisi olduğunu hemen belli eder. Kucağı, ilgiyi ve şefkati çok sevdiği gibi kanepede yalnız başına kıvrılmaktan veya TV karşısında sahibinin kucağında anın tadını çıkarmaktan son derece mutlu olur.

Oyun oynamayı ve sahibini bir odadan diğerine takip etmeyi çok sever. Yorulduğunda ise bir yere kıvrılıp dinlenme moduna geçer. Genel olarak yüksek enerjili bir kedi olduğunu söyleyebiliriz.

Son derece nazik ve konuşkan olan bu tür yeri geldiğinde uysallaşır. Arkadaş canlılığı, sevgileri ve sevdiği insanlarla kurduğu bağ takdire şayandır.

Bir kez daha hatırlatalım ki bu cins çok fazla ilgi ister. Bu nedenle kalabalık aileler için ideal bir kedi türüdür. Yalnızlık onlara göre değildir. Yani bir Cheetoh cinsi kedinin mizaç yapısı ve ihtiyaçları nedeniyle, sürekli dışarıda olmayı gerektiren yoğun bir yaşam tarzı olan aileler ve yalnız yaşayan bekar kişiler için uygun bir kedi cinsi değildir. Cheetoh kedisi ile yeterince zaman geçirmek ve bakımıyla ilgilenecek kadar çok vaktiniz varsa onun eğlenceli ve sadık bir arkadaş olacağından emin olabilirsiniz.

Cheetoh

Tarih

Cheetoh kedisi Vahşi Asya Leopar Kedisinin doğrudan soyundan gelen Ocicat ve Bengal kedilerinin çiftleştirilmesi sonucu dünyaya gelmiş melez bir kedidir. Bu çaprazlama 2001’de Carol Drymon adında bir kedi yetiştirici tarafından gerçekleştirilmiştir. Gayesi, vahşi bir kedinin fiziksel özelliklerini, bir ev kedisinin sakinliğinde buluşturup yeni bir kedi tür oluşturmaktı. Sonuçta planı başarılı olmuş ve Cheetoh türü kedi yaklaşık sekiz nesil sonra bugün sevecen, eğlenceli ve insan dostlarıyla iyi geçinebilen bir kedi haline gelmiştir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  York Chocolate

Oldukça yeni bir cins olması nedeniyle bugün hala daha nadir bir ırk olarak bilinmektedir. Cheetoh kedi ırkını, dünyanın önemli kedi kayıt kuruluşu Amerika Kedi Meraklıları Derneği (CFA) henüz tanımamaktadır. Cheetoh kedisini tanıyan kuruluşlar; United Feline Organisation (Kasım, 2004), Avustralya Ulusal Kediler Inc (ANCATS) ve Yeni Zelanda Catz Inc’dir. Uluslararası Kedi Derneği (TICA) ise bu türü, “Deneysel Yeni Irk Kaydı” kategorisine almıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Tipik bir ev kedisinden daha kaslı ve daha iri bir cins olan Cheetoh, diğer kedi türlerinden biraz daha büyük, kaslı ve orantılı bir vücuda sahiptir. Erkek kedi, dişiden daha iri ve daha kiloludur. Genel itibariyle yetişkin bir Cheetoh kedisi her zaman diri ve atletik görünür.

Kafa

Cheetoh kedisinin vücuduyla orantılı eşkenar üçgeni andıran kafa yapısı vardır.

Kulaklar

Cheetoh kedisinin tabanda geniş, uçlara doğru yuvarlaklaşan kulakları, başında kendini hemen belli eder. İki kulak arası mesafe bir kulak genişliği kadar vardır. Dik ve açık olan kulak yapısı ona her zaman uyanık bir izlenim verir. Kulak içlerinde tüylenme yoğundur.

Gözler

Badem şeklinde olan gözleri son derece açık ve parlaktır. Göz renkleri yeşil ila altın sarısında görünebilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Kaslı ve iri vücudunu çok iyi biçimde tamamlayan bacakları vardır. Arka bacaklar, ön bacaklardan biraz daha uzun olmakla birlikte patiler ovaldir. Bacaklarının üst tarafında koyu renk halka veya benekler görülebilir.

Kuyruk

Kuyruğu uç kısımlarına doğru hafif sivrilerek yuvarlak bir şekilde son bulur. Vücudunda olduğu gibi kuyruğunda da tüyler sık ve yoğundur.

Tüy

Orta uzunlukta, kalın ve yumuşak bir tüylere sahiptir. Kürkü vahşi bir izlenimi veren koyu renk beneklerle kaplıdır. Tüyleri çok fazla dökülmeye meyilli değildir.

Renk

Tıpkı bir çita yavrusunu andırır. Güzel, yumuşak bir kürke sahiptir. Altı farklı renkten birine sahip olan Cheetoh, siyah veya kahverengi benekli ten rengi, siyah benekli duman rengi, siyah veya kahverengi benekli pas rengi, gümüş benekli, altın benekli ve tarçın renklerinde görülür. Aslında tüm renkler, kürkünde göz alıcı nokta veya çizgilere sahiptir.

Bakım

İştahını iyidir. Vahşi atalarından yaklaşık sekiz nesil uzakta olduğu için yüksek kaliteli kedi maması ile beslenir. Kuru kedi maması beslenmesini oluşturan önemli besin kaynağıdır. Aynı zamanda sağlıklı bir diyet için sıklıkla çiğ veya pişmiş etle de beslenmelidir. Cheetoh kedisi de, hızlı kilo almaya meyillidir. Bu nedenle atıştırmalık vermemelisiniz. Çünkü düzensiz ve gereğinden fazla beslenme aşırı kilo alımına sebep olup ve obezite ile karşı karşıya kalmasına neden olacaktır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın