HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Tonkinese

Tonkinese

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
29 0
Tonkinese

Tonkinese Özellikleri ve Bakımı

Siyam ve Burmaların en iyi fiziksel özelliklerine sahip kedi cinsidir. Tonkinese kedileri oldukça sıcak kanlı ve sahip oldukları iyi mizaçları ile sadık birer arkadaştırlar. İyi kas kütlesine sahip bir vücuda, dik kuyruk ve kulaklara ve kocaman gözlere sahiptirler. Aktivite seviyesi yüksek mizaçları nedeniyle de birçok kedi severin ilgi duyduğu kedi türleri arasında yerini alırlar.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Tonkinese kedileri hem görünüm itibariyle son derece albenisi yüksek çekici birer kedilerdir. Siyam ve Burma cinsi kedilerin genlerini taşıyan Tonkinese’ler onların en iyi mizaç yapılarının karışımına sahip akıllı ve oyuncu kedilerdir. Sesini Siyam kedilerinden daha yumuşak bir tonda alırken, göz ve kulaklarını ise Burmalardan aldığı kesindir.

Onlar için tam bir vokal kedi diyebiliriz. Tonkinese’ler özgürce konuşmak isterler. Sahipleri akşam eve geldiğinde, tüm gününü, yaşadıklarını, üzüntülerini ve sevinçlerini onlarla konuşarak anlatırlar.Bu özellikleri de onları tam anlamıyla sahiplerine karşı sevgi dolu, bağlı ve sadakati yüksek bir kedi yapar.

Sevgi doludurlar ve arkadaşlık yapmak için can atarlar. Bu sevgilerinin çoğunu tabiki sahipleriyle paylaşırlar. Sahiplerini bıktırmadan onların kucağında vakit geçirmeyi, kendilerini sevdirmeyi ve onlarla konuşmayı çok severler. Sahiplerine duydukları bağlılık ve sadakatleri elbette gördükleri ilgi ve sevgiyle orantılıdır. Karşılığında fazlasını kedisinden görecektir. Bu cins kediler her zaman akşam yemeğinde evin diğer üyelerine eşlik edip onlarla vakit geçirirler. Ev halkıyla mutlu mesut uyum içinde bir yaşam sürerler.

Tonkinese cinsi kedilerin bitmek bilmeyen bir enerjileri onları son derece coşkulu kılar. Oyuncu mizaç yapılarını da bu coşkularından alırlar. Duygu durumu yüksek olduğu için kolay kolay modları düşmez. Sahipleriyle tut-getir tarzı oyunlar oynamaktan oldukça keyif alırlar.Tonkinese’ler öyle bir kenara geçip de miskin miskin takılan kedilerden değillerdir.

Çocuklarla olan dostlukları çok iyidir. Bebeklere dahi kendilerini sevdiren Tonkinese’ler onlara zarar vermeden peluş tarzı oyuncaklar ile oynayabilirler.

Sahip oldukları mükemmel kişilikleri ile insan arkadaşlarına ve hayvan dostlarına karşı besledikleri sevgi, onları sağlıklı ve uzun ömürlü yapar. Tek sıkıntı yalnız kalamamalarıdır. Çok uzun süre yalnız başına bırakır, onlarla oyunlar oynamazsanız bir süre sonra strese girip üzüleceklerdir. Bu yüzden eğer bekâr biriyseniz yada dışarıda çok fazla zaman geçiriyorsanız Tonkinese kedileri size göre olmayacaktır. Fakat “ben yine de Tonkinese cinsi bir kedi alacağım” diyorsanız o zaman yanına bir kedi daha almanız gerekecektir.

Tonkinese’ler için çevik ve suyu seven kediler olduklarını da söyleyebiliriz. Yüksek yerlere olan düşkünlüğü nedeniyle yukarlarda kırılabilecek bir eşya bulundurmamanız önerilir.

Tonkinese

Tarih

Tonkinese kedilerinin 20. yüzyılın başlarından beri bizimle birlikte olduklarını ileri sürülmektedir. Planlı üremesine 1960’lı yıllardan sonra başlansa da türün ilk kedileri muhtemelen yüzyıllardır var olmuşlardır.

1930 yılında Amerika’ya getirilen Wong Mau isminde ki kedinin bir Siyam/Birman melezi olduğu anlaşılmış ve bugünün Tonkinese cinsi kedisi olarak kabul edilmişti. Bu Siyam ve tek renkli kediler, 1800’lerin sonlarında ve 1900’lerin başlarında Avrupa’da sergilenmiştir. Ama kısa bir süre sonra, bu tür kediler gözden düşmüş, ilgi azalmıştır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Cornish Rex

1960’larda ise, Siyam ve Birman kedilerin melezlenmesi ile oluşturulan Tonkinese’ler tekrar eski ilgisine kavuşmuş ve 1980’lerde artık git gide tanınmaya başlamıştır.Tonkinese’ler ilk olarak Kanada’da resmi olarak,ardından 1984 senesinde Amerika Kedi Meraklıları Derneği (CFA) tarafından şampiyonluk statüsü verilmiştir.

Günümüzde ise Tonkinese kedileri, Uluslararası Kedi Derneği (TIKA), Avustralya Kedi Federasyonu (ACF), Kanada Kedi Derneği (CCA) ve diğer tüm kedi türü kayıtları üzerine kuruluşlar tarafından geniş çapta tanınmaktadır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Orta uzunlukta bir gövdeye sahip olan Tonkinese kedileri, gelişmiş kas yapıları sayesinde son derece sağlıklı görünürler. Nispeten ince vücut tipleri ile sıkı bir görünüme sahiptirler. Vücut denge ve orantıları kıvraktır. Karınları gergin ve yeterince kaslıdır.

Kafa

Hafif yuvarlak bir kafa yapısına sahip olan bu kedilerin görünümü kama şeklinde olup profilde, çene ucu ile burun uçları aynı dikey düzlemdedir. Burun ucundan başlayıp alına doğru devam eden hafif bir yükseklik vardır.

Kulaklar

Kulaklar, küçük sayılabilecek kafalarında oldukça belirgindir. Ne büyük ne de çok küçük olan kulakları tabanda geniş ve uçlara doğru hafifçe sivrilerek ovalleşir. Kulak içlerinde tüylenme görünmez,kulak çevresi ise kısa ve azdır.Tonkinese kedilerinin kulakları her zaman açıktır ve bu kulak yapısı onlara her zaman aktif bir kedi görünümü verir.

Tonkinese

Gözler

Badem şeklindeki gözler, açık ve doygun renk tonlarındadır. Yüze orantılı olan gözleri, elmacık kemikleri boyunca kulağın dış kenarlarına doğru hafif eğilim gösterir.Renkleri mavi, deniz mavisi veya sarı-yeşil renklerde görülür.

Bacaklar ve Ayaklar

Vücutlarına orantılı bir uzunluğa sahip olan bacaklar kemikli ve oldukça incedir. Tonkinese kedilerinin arka bacakları ön bacaklara göre hafif daha uzundur. Pençeler oval ve önde beş, arkada ise dört parmakları bulunur.

Kuyruk

Vücut uzunluğu ile orantılı olan kuyruk, tabanda kalın başlayıp uçlara doğru hafifçe sivrilir. Kırbaç görünümünde olan kuyrukları sık ve yoğun tüy yoğunluğuna sahiptir.

Tüy

Tonkinese’lerin tüyleri orta ila kısa uzunlukta, ince ve yumuşacık bir tüy yapısına sahiptir. Parlak bir görünümü olan tüylerin bakımı da çok zor değildir.

Renk

Bu kediler doğal koyu ve katı noktalı renkler ila vizon renkleri dâhil olmak üzere birçok renkte olabilir. En çok görülen renkler; şampanya, mavi ve platin renk varyasyonlarıdır. Tonkin kedileri büyüdükçe renkte bir kararma yaşanır.

Bakım

Son derece aktif ve meraklı bir kedi türü olan her daim enerjik olmaları yüzünden yüksek kaliteli beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Etçil olan Tonkinese’leri hayvansal gıda ağırlıklı beslemek doğru olacağı için protein bakımından zengin, düşük karbonhidratlı kaliteli yiyecekler ile beslemek doğru olacaktır.

Gerçek et ve balık içeren Pro Plan, Whiskas, N&D, Royal Canin ve Acana gibi markaların mamalarından satın alıp düzenli,bir öğün ile onları besleyebilirsiniz. Obezite olmaya eğilimli oldukları için beslenme sonrası egzersize dayalı oyunlara teşvik edilmelidir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın