HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Exotic Shorthair

Exotic Shorthair

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
30 1
Exotic Shorthair 2

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Yuvarlak bir yüz yapısına sahiptirler. Tatlı ve yumuşak yüz ifadesiyle dengeli ve uysal kedi izlenimi verirler. Yoğun kemikli ve yuvarlak kafaları vardır.Yuvarlak göz, hafif sivri kulaklar ve nispeten basık bir burun ile tamamlanır. Yoğun ve kalın tüyleri, Exotic Shorthair’lerin tüm iskelet yapısını yumuşatır ve görünümünde tıknaz bir izlenim verir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

İran kedisi ve yakın soyağacındaki diğer kediler daha sakin bir mizaca sahiptir. Exotic Shorthair kediler daha eğlenceli ve fiziksel aktivitelere daha istekli kedilerdir. Amerikan Shorthair kedilerin de bu mizaca katkısı oldukça yüksektir. Cünkü uzun seneler boyunca Amerikan Shorthair cinsi kediler ile çiftleştirilmiş ve genlerinde değişikliğe uğrayarak mizaç olarak farklılaşmıtır.

Bu nedenle aynı soyağacından olan İran kedilerinden farklılaşarak biraz daha aktif bir türe evrilmişlerdir. Ama yine de diğer hemen her özellikleriyle İran kedilerine çok benzerdir.  Çok rahat, sahiplerine karşı sadık, görünüşleriyle de son derece tatlı ve sevecendirler. Neredeyse en sevdikleri aktivite sahiplerinin hayatlarına dâhil olmak ve onların ne yaptıklarını görmek için sessiz sessiz onları odadan odaya takip etmeleridir. Üstelik sarılmalardan ve kucağa alınmaktan da çok hoşlanırlar.

İran kedilerinin görünümünden hoşlanıyor ve sahibi olmayı hayal ediyor ancak uzun tüylerinin bakımı konusunda da içten içe endişeleniyorsanız Exotic Shorthair cinsi kediler sizin için daha idealdir. İran kedisi kadar tatlı ve sevecendi.İran kedisinin aksine, kısa tüyleriyle yoğun kürküne rağmen bakımı son derece kolay olan bir türdür. Üstelik İran kedileri gibi geniş bir renk ve desen çeşitliliği vardır.

Orta boy bir cins olan Exotic Shorthairlerin kısa ama yoğun tüyleri,yuvarlak vücuduna orantılı bir şekilde dağılmıştır. Harika renk çeşitliliği ve deseniyle çok zariftirler. Tüy rengine göre de gözleri mavi, mavi-yeşil veya bakır olabilir. İran kedileri gibi büyük patileri, kısa ve kalın kuyrukları vardır. Güçlü ve dirençli bir görünüme sahiptirler.

Aktivite seviyesi yüksek olduklarından dolayı akrabaları İran kedilerinden ayrışırlar. Sahipleriyle ya da yalnız başına kaldıklarında kendi kendine oyunlar oynamayı severler. Kucağa alınmaktan çok hoşlanırlar. Çocuklarla olan dostluklarıyla da talep edilen bir kedi türüdür.Tam bir ev kedisidir. Eve bir misafir gelse dahi tüm dikkatini ailesine verir. Bu özelliği de gösteriyor ki sadık bir türdür.

Sahiplerine olan bağlılıkları kimileri için dezavantaj sayılabilecek bir kişilik özelliğini de beraberinde getirmektedir. Açıkçası yalnız kalmayı pek sevmezler. Çünkü sosyal bir türdür. Çok sık seyahat ediyor yada eve gelip ardından gece dışarıya çıkan bekâr biriyseniz o halde minik dostunuza arkadaş edinmek iyi fikirdir.

Çoğu kedi cinsinde olduğu gibi, Exotic Shorthair’ler de pencereden dışarıyı seyretmeye meraklıdırlar. Onlara pencere önünde yastıklı bir köşe yapabilirsiniz.Yatakları olsa dahi sizin yanınızda uyuması da olasıdır. Sağlıklı bir Exotic Shorthair kedi 15 yıl ve üzeri yaşayabilir.

Exotic Shorthair

Tarih

1950’lerin sonlarında İran kedilerinin popülaritesi dünyada giderek artmıştı. Bu fırsattan yararlanan Amerikalılar American Shorthair türü kedileri o yıllar güzel ve tercih edilen gümüş renk İran kedileriyle çiftleştirmişlerdir. Doğan melez kedilerinin kemikleri çok daha iri, başları yuvarlak, burnu kısa ve tüyleri daha yoğun ve kısa olmuştur. Bu yeni cinste oluşan değişikliklerden paniğe kapılan diğer American Shorthair yetiştiricileri, melezleşme belirtileri gösteren hiçbir kediyi çiftleştirmeme kararı almışlardı. Ama bu iki türün çiftleşmesi sonucu elde edilen yeni yavrular büyümüş ve parlak renk ve desenleriyle herkesin ilgisini çekmeye başlamışlardı. Kedi şovlarında tanıtılmaya başlanan melezler Amerikalı kedi yetiştiricilerinden tek tek tam not almaya başlamışlardı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Karakulak

Bu olayı kabullenemeyen American Shorthair yetiştiricileri ise gelişmelerden memnun kalmamaya devam ediyorlardı. 1966 yılında American Shorthair yetiştiricisi Jane Martinke bu yeni melez kedinin rengine ve desenlerini çok beğenmiş ondaki potansiyele inanarak Kedi meraklıları Derneği’ne (CFA) kaydının sunulmasını teklif etmişti. Tam o yıllar, Exotic Shorthair’ler tıknaz vücutları, yuvarlak kafa, kulak ve gözleri, kısa ama yoğun parlak tüyleri ve göz alıcı desenleriyle herkesin kabul ettiği ve sahiplenmek istediği yeni bir tür olmuştu.Bugün ise dünyanın her yerinde başta da kedi yetiştiricileri olmak üzere kendine ev arkadaşı arayan pek çok insanın ilgisini çeken ve sahiplenmek istediği bir türdür.

Fiziksel Nitelikler

Exotic Shorthair

Vücut

Göğüs yapıları geniştir.Kısa bacakları, yuvarlak kafa, kulak ve gözleri ile tıknaz bir görünüme sahiptir. Ortalama 4-5 kilo ağırlığında olurlar. Vücut yapısıyla İran kedilerine çok benzerlik gösterirler. İskelet yapısı ve yoğun tüyleri ile kilolu gibi bir izlenim verirler. Güçlü ve kaslı bir yapıya sahiptirler.

Kafa

Exotic Shorthair’lerin kafa yapıları İran kedilerininkine benzerlik gösterir. Büyük bir kafatası genişliğinde yuvarlak bir baş ve onu tamamlayan yuvarlak gözler, yuvarlak kulaklar, kısa ve basık bir burun ve enli yanaklar ile iyi gelişmiş dolgun bir çeneden ibarettir.

Kulaklar

Kulakları küçük, yuvarlak uçlu, kısmen öne eğik ve tabanda çok da fazla geniş olmayan bir yapıdadırlar. Yuvarlak kafa yapılarına orantılı küçük oval görünümü vardır.

Gözler

Exotic Shorthair’lerin gözleri, yüzlerine tatlı bir ifade verecek kadar parlak renkte, büyük ve yuvarlak bir yapıdadır.Tüy renklerine bağlı olarak göz renkleride değişiklik gösterir. Çoğunlukla mavi, mavi-yeşil veya bakırdır.

Bacaklar ve Ayaklar

Exotic Shorthair’lerin bacaklar kısa ancak kalın ve güçlü bir yapıya sahiptir. Patiler ayaklarına oranla eşit, yuvarlak ve sağlamdır.

Kuyruk

Vücut uzunluğuyla orantılıdır. Gövde üzerindeki desenler kuyrukta da görülebilir.

Tüy

Exotic Shorthair’lerin tüyleri ince dokulu, parlak ve kısadır. Çok çeşitli renk ve desen yelpazesi mevcuttur. Haftada mutlaka bir defa tüy bakımı yapılarak tüy yumağı oluşmasının önüne geçilmesi gerekir.

Renk

Çeşitli renklere sahip olmasıyla bilinir. Diğer kedi cinslerinden de bu özelliği ile ayrışırlar. Bu renk çeşitliliğini tamamlayan harika desenler de Exotic Shorthair’leri kedi severler tarafından daha çok sevilir. Exotic Shorthair kediler çikolata, kahverengi, samur, tarçın, lavanta, gümüş, mavi-gri, siyah, abanoz, krem, bej, ten rengi, leylak, beyaz ve kırmızı portakal renklerde olabilmektedir.

Bakım

Her kedi benzersiz olduğu içim seçici davranan çoğu kediler gibi Exotic Shorthair kediler de kaliteli besinler alarak tüm genetik özelliklerini dışa vurur. Farklı içerik ve oranda alacağı besinler yaşına, yaşam tarzına ve genel sağlığına göre değişir.

exotic shortair

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın