HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Avustralyalı Mist

Avustralyalı Mist

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
32 0
australian mist

Avustralyalı Mist Özellikleri ve Bakımı

Avustralya’da şimdiye kadar geliştirilmiş en iyi evcil kedilerden biri olan Mist aynı zamanda Avustralya’nın resmi kedisidir. Sahibinden ilgi görmekten hoşlanır ve aynı sevgiyi de sahibine vermekten geri kalmayan mizaç yapılarıyla insan odaklı ve çok sosyaldir. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla uyum içindedir. Onlarla etkileşim kurup ve oyunlar oynamayı sever.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Görünüm itibariyle bizdeki Tekir kedilere çok benzeyen Mist’ler sahip olduğu muhteşem kişilik özellikleriyle bir Tekir kedisinden daha kabul edilebilir evcil kedi olduğu söylenebilir.

Sevgi dolu ve oyuncu bir kedi olan Avustralyalı Mist, kendi ülkesinde oldukça popüler olduğu gibi dünya çapında da ilgi görür.

Avustralyalı Mist kedisi ılımlı özellikleri sayesinde aşırıya kaçan hiçbir şey olmadan, her türden yaşam tarzına kolayca adapte olabilir. Böylelikle, ister müstakil bahçeli bir evde yaşıyor olun, ister apartman dairesinde yaşayın Mist kedisi her ortama çabucak uyum sağlar.Bugün Avustralya’da her 10 hanenin 6’sında Mist kedisi vardır.Çünkü Mist kedisi, ev ortamında yaşamaktan tamamıyla mutlu bir kedi olarak yetiştirilmiştir.

Enerjik bir kedi olan Mist kedisi, henüz yavruyken 6-12 aylık döneminde fazla yaramaz olabilir. Ancak bu cins, olgunlaştıkça daha sakin bir kediye dönüşmektedir. Kucağa alınmayı çok sevdikleri için böyle anlarda huysuzlanmaz, ısırma eğilimi göstermez. Hafif miyavlamalarla kulakların pasını siler.

Evin en küçük çocuklarına bile tıpkı peluş bir oyuncak kadar zararsız olabilen Mist kedisi, oyun oynamaktan ve yoğun kalabalık bir evde yaşamaktan çok hoşlanır. Her yaştan insanla iletişim kurup, sevgi duyar ve onunla vakit geçirebilir. Sosyal ve girişken bir mizaç yapılarından dolayı eve gelen yabancı kişilere ve evdeki diğer evcil hayvanlara karşı uyumlu bir kedi yapar. Ne onlara karşı saldırgan bir davranır ne de çekinip veya korkup koltuk arkalarına, yatak altlarına saklanır.

Meraklı, uyanık ve dikkatlidir. Sınırsız bir enerjiye sahiptirler. Bağımsız, zeki ve kendinden emin bir kişilikle, Mist kedisi tam olarak ne istediğini ve istediği şeyi nasıl elde edeceğini bilir.

Tarih

Tam olarak 1970’li yıllarda ortasında birçok Avustralya eyaleti bu cins kedilerin dışarıda başıboş dolaşmasına izin vermediğinden dolayı Avustralyalı Mist Dr. Truda Straede tarafından ev kedileri olarak geliştirilmişti. Bu geliştirme süreci neredeyse 9 yıl kadar sürmüştü. Mist cinsi, Birman ve Habeş de olmak üzere 30 farklı türün özelliklerinin karşımı arzu edilerek geliştirilmiştir. 1986 yılında ise Avustralya’da resmen tanınmaya başlanmıştı.

Benzersiz tüy renkleri ve benekli desenleri onun adının “Benekli Mist” olmasına neden olmuştu. Ancak cins gelişmeye devam ettikçe, çizgili desenler ortaya çıkmış ve 1998’de resmi bir isim değişikliğiyle adı “Avustralyalı Mist” olmuştu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ragamuffin

2007 yılında iki hamile Mist kedisi İngiltere’ye ithal edilmiş ve bu doğumlarla birlikte Avrupa’da da Mist kedisinin varlığı artmaya başlamıştı. 2011’e gelindiğinde, Mist kedileri, İngiltere’deki soy kedileri kaydeden en büyük organizasyon olan GCCF tarafından kabul edildi ve böylelikle Mist kedilerinin sayısı artarak devam etti.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Avustralyalı Mist orta büyüklükte gövdeye sahip bir cinstir. Sağlam kemiklidir. Geniş ve güçlü bir çenesi, uzun bıyıkları ve geniş bir burnu ile belirgin yüz hatları ona harika bir ifade katmaktadır.

Kafa

Geniş ve orantılı kafasında yanakları belirgin biçimde dışa çıkıktır. Çeneye doğru hafif bir sivrilme görülür. Burun hafif bir eğimlidir. Tel tel olan uzun bıyıkları vardır. Kürk rengi başın üst kısmında koyudur.

Kulaklar

Kulakları orta büyüklükte ve tabanda geniş başlayıp uçlara doğru hafif sivrilir. Kulak içleri tüylüdür olup, arkaları kürkteki çizgilerden daha koyudur.

Avustralyalı Mist

Gözler

Avustralyalı Mist, büyük, parlak gözlerin çevresi kara kalemle çizilmişçesine koyudur. İki göz arası mesafe bir göz genişliği kadar olup yavru kedilerde sarı-kahverengi olan göz renkleri yetişkin Mist kedilerinde ise yeşilin herhangi bir tonundadır.

Bacaklar ve Ayaklar

Vücuduna orantılı güçlü ve kaslı bacakları vardır. Arka bacakları ön bacaklarından biraz daha uzun olup pençeleri ovaldir. Patilerinin ped rengi kürk rengiyle uyum içerisindedir.

Kuyruk

Kuyruğu, vücudunun geri kalanıyla uyumludur ve çok uzun bir kuyruğu yoktur. Uçlara doğru sivrilen kuyruğunda ki renk tonu vücudunun diğer bölgelerine kıyasla daha koyudur. Kuyruğunda düz çizgiler ve halkalar görülebilir.

Tüy

Avustralyalı Mist kedisinin tüyleri kısa ve parlaktır olup haftada bir kez fırçalanması yeterlidir. Kürk rengi çoğunlukla altın, çikolata kahvesi ve şeftali gibi çeşitli renklerde olabilir.

Renk

Çeşitli renklerde olabilen tüyleri genellikle benekli olabilir. Şeftali, altın, leylak, çikolata, karamel, mavi ve kahverengi olmak üzere yedi renkte görülebilmektedir.

Bakım

Avustralyalı Mist kedisinin özellikle yavruları çok fazla enerjik olduğu için aktivite düzeyine göre formüle edilmiş protein bakımından zengin yüksek kaliteli mamalarını tercih etmeniz gerekir. Yetişkin Mist kedileri ise daha hareketsiz olacağı için obezite riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle dengeli bir beslenme sağlamak için Pro Plan, N&D, Whiskas, La Vital, Royal Canin, Purina gibi ticari markaların çiğ, kuru veya konserve mamalarından satın alınabilir.

Bu cins kediler atıştırmaktan ve yemek yemekten oldukça hoşlandıkları için uygun miktarda porsiyonlarla beslenmesine özen gösterilmelidir.

Beslenme zamanı geldiğinde mama kabının yanına mutlaka temiz bir kapta su koyduğunuzdan emin olunuz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın