HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Brazilian Shorthair

Brazilian Shorthair

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
32 0
https://hyh.com.tr/british-shorthair/

Brazilian Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Yerel dilde “Polo Curto Brasileiro” olarak da bilinirler. Brazilian Shorthair, Brezilya’da ortaya çıkmış ve uluslararası bilinirlik kazanmış ülkenin ilk cins kedisi olma özelliğine sahiptir. Oldukça büyük bir kedi olan Brazilian Shorthair uzun vücudu ve ince bacakları vardır. Sevecen, cana yakın ve dost canlısı kişiliği ile tam bir aile kedisi olan Brazilian Shorthair diğer kedi, köpek ve çocuklarla da uyum içerisindedir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Son derece akıllı, sevecen ve dost canlısı mizaç yapısıyla ilgi duyulan bir kedidir. Ülkesinde evcil hayvan olarak sıkça sahiplenilen bu kediye ülkemizde kendisine pek rastlanılmaz. İri bir kedi olup, iri taneli gözleri, uzun bir gövde ve ince uzun bacakları vardır. Bu cinsin diğer ırktaki kedilere kıyasla son derece güçlü bir vücuda sahiptir ancak bir o kadar narindir.

Meraklı, atletik ve oyuncu Brazilian Shorthair kedisi, sahibiyle yürüyüşe çıkmaktan (tasmalı),evin içerisinde yeni yerler keşfetmekten hiç geri kalmaz. Bu nedenle yeni bir yaşam alanına, yeni aktivitelere, eve gelen yabancılara, çocuklara ve hatta aynı ev içerisinde köpeklere bile kolayca uyum sağlarlar. Sosyalleşmekten geri durmazlar. Merakını bastırmak için devamlı girişken bir tavır içindedirler. Dolayısıyla onu mutlu etmenin bir yolu da onunla bol bol etkileşim içerisine girmek olacaktır.

Bebeklerle bile etkileşim içerisinde olup onlara zarar vermeden zaman geçirmesi çocuklu ailelerin bir Brazilian Shorthair kedisini tercih etmesinde etkilidir.

Brazilian Shorthair kedisinin merakını tetikleyen şüphesiz olağanüstü zekâsıdır. Hızlı öğrenebilen, sahiplerinden gelen komutu dikkatle takip edip yerine getiren bu kedileri eğitmede pek de zorlanmazsınız. Ancak bu özgüvenin karşılığında oldukça da fazla ilgi ve şefkat talep etmektedir. Başta sahibi olmak üzere üzere evin bütün üyelerinden sevgi ve ilgi bekler. Bu sevginin karşılığında ortaya hem çok mutlu olurlar hem de karşılığını sahibine sarılıp birlikte uyuyarak verirler. Eğer yatakta veya kanepede size sarılmaktan geri durmayacak bir kedi istiyorsanız, Brazilian Shorthair tam size göredir.

1 yaşındaki bir Brazilian Shorthair kedisi yüksek düzeyde enerjisi vardır.Bu nedenle, onunla her gün oyun oynayıp aktiviteler gerçekleştirmeniz gerekir.

Eğer bir Brazilian Shorthair kedisine sahip olacak kadar şanslıysanız, yaşamları boyunca size sadık bir dost olacağından da emin olabilirsiniz.

Brazilian Shorthair

Tarih

Kökleri 1500’lü yıllara kadar uzanan Brazilian Shorthair’lerin Arupalı denizcilerle birlikte gemilerle Brezilya’ya geldiği bilinmektedir. Avrupalı denizciler, gemilerdeki erzakları kemirgenlerden korumak için bu kedileri yanlarında getirdiği düşünülmektedir. O yıllarda Brezilya’ya gelen Brazilian Shorthair kedileri tıpkı Amerikan Shorthair ve British Shorthair kedileri gibi sokaklarda başıboş dolaşan vahşi kediler gibiydi

Birkaç yüzyıl sonra da vahşi bir kediden safkan evcil bir kediye dönüşümün hikâyesi başlar. Bu ırkın gelişimi Brezilya Kedi Federasyonu başkanı ve Rio de Janeiro Kedi Kulübü’nün kurucusu olan Paulo Samuel Ruschi sayesindedir.

1998 yılına gel, indiğinde Brazilian Shorthair, Dünya Kedi Federasyonu tarafından artık safkan bir kedi ırkı olarak kabul edilmiştir. Uzun yıllar başıboş sokak kedileri olarak yaşamını sürdüren bu kedilerin birkaç nesil sonraki varlığını bugün artık dünya çapında birçok kişinin bildiği bir kedi türüne dönüşmüştür.

Onaylı bir cins kedi statüsüne sahip olan Brazilian Shorthair günümüzde kendi ülkesi olan Brezilya’da ilk ve tek safkan kedi olma özelliğini taşımaktadır. Ancak dünyanın önde gelen kedi soyağacı kayıt kuruluşları TICA ve CFA ise bu cinsi henüz onaylamamıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Brazilian Shorthair diğer pek çok kedi ırkından daha büyüktür. Erkek kedi 10, dişi kedi ise 7,5 kilo kadar olabilir. Sahip olduğu güçlü vücudu onu son derece dayanıklı bir kedi yapar.

Kafa

Genişliğinden daha uzun olan kama şekli görünümünde küçük ila orta boy bir kafa yapısına sahip olan bu kedilere profilden bakıldığında yüzü hafif kavisli görünür. Çenesi yapısı sağlam ve iyi gelişmiştir.

Kulaklar

Orta büyüklükteki kulakları tabanda geniş başlayıp uçları hafif yuvarlak şekilde sonlanır. Dik bir yapıya sahip olan kulakların iç kısımları püskül şeklinde tüylüdür.

Gözler

Brazilian Shorthair kedisi, nispeten büyük ve yuvarlak bir çift göze sahiptir. Göz renkleri ise kürk renk ve desenini tamamlayan herhangi bir renkte olabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Brazilian Shorthair, iri ve geniş vücuduna orantılı bacakları ince, uzun kaslıdır. Oval patilerinin ped rengi tüy renk ve deseniyle uyumludur.

Kuyruk

Kuyruk, vücuduna orantılı ve orta uzunluktadır. Uçlara doğru hafif sivrilerek son bulan kulaklarının içleri hafif tüylüdür.

Tüy

Brazilian Shorthair kedisinin kısa-orta uzunlukta tüyleri ipeksi yumuşaklıkta olup parlak bir görünüme sahiptir. Tüyleri kısa olduğu için kapsamlı bir tımara ihtiyaç duymaz.

Renk

Bu kediler beyaz, siyah, turuncu Sarman rengi, gri, kahverengi ve ten rengi dahil olmak üzere neredeyse bir kedide olan hemen her renk ve desende olabilir. Burun derisi ve pati ped rengi tüyleriyle uyumludur.

Bakım

Brazilian Shorthair kedisi özel bir beslenmeye ihtiyaç duymasa da iri vücudu ve atletik yapısı onu yavruyken başlamak üzere yetişkinlik döneminekadar kaliteli mama yemeye ihtiyacı olduğunu gösterir. Pro Plan, Whiskas, La Vital, N&D ve Royal Canin gibi markaları beslenmesinde tercih edebilirsiniz. Yetişkinlik döneminde aşırı enerji harcayacağı protein açısından yüksek ve diyet programının düzenli olması önemlidir.. Bu nedenle, mama kabının yanına temiz bir kap su bırakmayı da ihmal etmeyiniz

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın