HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Burmilla Kedi Cinsi

Burmilla Kedi Cinsi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
29 0
Burmilla Kedi Cinsi

Burmilla (Silver Burmese) ve Bakımı

Dost canlısı olmasıyla bilinen Burmilla kediler, birlikte yaşamak için en uygun kedi türlerindendir. Rahatına fazlasıyla düşkündürler. Sahiplerine huzur verir ve aktif bir şekilde oyun oynamaktan hoşlanırlar. Sürekli ilgi ister, yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle yoğun iş temposunda çalışanlar için uygun değildirler. Cocuklarla iyi anlaşan bu kediler,yavruluk döneminden itibaren birlikte olurlarsa köpeklerle de yakın dostluklar kurabilirler.

Kişilik & Karakter Özellikleri

İlgi odaklı bir kedi cinsi olan Burmilla’lar, oyun oynamayı çok seven sosyal canlılardır. Etrafında sürekli insanların ve farklı canlıların olmasını ve onlarla oyun oynayıp eğlenmeyi isterler. Okşanmaktan ve sarılmaktan da hoşlanırlar. Onlara ne kadar ilgi gösterirseniz o şekilde karşılık alırsınız.

Çok hareketli olan bu kediler agresif değillerdir. Ancak aşırı sevgiden biraz tırmalayabilirler. Diğer kediler gibi uykuya düşkün değildirler, sürekli hareket etmek isterler. Sahip olduğu zekâyı ise vermiş olduğunuz komutları almakta, sizinle ve aile bireyleriyle iletişime geçmekte kullanırlar.

Burmilla Kedi Cinsi

Diğer kediler gibi bağımsız ve özgürce takılan bir kedi olmayan Burmilla’lar, sevgi dolu ve sahibine çok sadıktırlar. Sahibinin söylediklerine son derece duyarlıdırlar ve sözünden çıkmamaya çaba gösterirler

Dönen tüyler, lazer ışıklı oyuncaklar, yuvarlak oyuncaklar Burmilla kedilerinin oynamaktan en çok zevk aldığı oyuncaklardandır.Ama sevdikleri insanlarla ve arkadaşlarıyla oynamaktan daha çok zevk alırlar. Oyunlar sırasında zekâsını da kullanırlar. Eğer bir dolaba oyun oynamak için bir şey sakladığınızı fark ederse o şeyi bulmak için her yolu deneyecektir. Anahtarlar, çoraplar, kalemler, telefonlar, özellikle de çantalarla oynamaktan çok hoşlanırlar.Bu kadar oyundan sonra kucağınıza yatıp siz sırtını okşadıkça yüksek olmayan dinlendirici bir ses tonuyla mırıldanır veya miyavlar.

Uslu bir oyuncudurlar ve bu nedenle çocuklarla oldukça iyi iletişim kurarlar. Oyun oynarken çocuklara asla zarar vermezler.

Tarih

Burmilla, 1981 yılında iki farklı türün çiftleştirilmesi sonucu oluşmuştur. Anavatanı İngiltere’dir. Burmilla, Birleşik Krallık mensubu bir kedi cinsidir. Miranda Bickford- Smith adında bir kadın kocasına evcil hayvan olarak erkek bir Chinchilla alır ve bu erkek kedi ile bir European Burmese arasında kazara bir çiftleşme meydana gelir. Bu çiftleşme sonucunda leylak dişi Burmese kedi, dört tane kısa tüylü ve siyah gölgeli gümüş renklerde dişi yavru dünyaya getirir. Bu kusursuz görünümdeki kedilerden çok etkilenen Smith, onların incelenmesi için Therese Clarke adlı bir arkadaşına gönderir. Arkadaşı da yavru kedileri çok beğenir ve türün çoğaltılması gerektiğini düşünerek bu melez türü için bir üretim programı başlatmak için anlaşırlar.

Bu yavrulara Galatea, Gemma, Gabriela ve Gisella isimlerini verdiler.Gemma ve Galatea, üretim programında kullanılacak kediler olarak seçildi.

Uzun tüylü Chincilla ve kısa tüylü Burmese arasındaki melezleme sonucunda her zaman kısa tüylü yavrular doğacaktı. Çünkü kedilerin uzun tüylü olabilmesi için her iki ebeveynden de uzun tüylü çekinik genin kopyasının alınması gerekir.Gemma ve Galatea kısa tüylüydü. Bu süreçte Clarke, kısa tüylü olan Burmese kedisinin genlerini korumaya yönelik çalışırken, Smith ise tüy uzunluklarına odaklanarak çalışmalar yaptı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chartreux Kedi Cinsi

Yapılan çalışmalar sonucunda kısa tüylü yavruların uzun tüylü bir Chinchilla Persian ile çiftleştirilmesi sonucu uzun tüylü Burmilla’ların da doğduğu görüldü. Böylece kısa tüylü Burmilla’ların yanında Burmilla Longhair cinsi de ortaya çıktı ve Burmilla cinsi olarak kabul gördü. Bu türün adı; Burmese’den “Burm” ve Chinchilla’dan “illa” sözcüklerinin birleşimi ile ortaya çıktı.

Birçok kuruluş tarafından kabul gören Burmilla, 1984 de Burmilla standardı ve 1990 yılında da Britanya’da şampiyonluk kazanmıştır. Amerika’da ise bu kedinin meraklıları bu ırkı tanıtmak için Burmilla Kedi Derneği gibi örgütler kurdular. Bu çalışmalar sayesinde Burmilla Amerika’da da tanınan ve yetişen bir tür haline geldi.

Fiziksel Nitelikler

Burmilla Kedi Cinsi

Vücut

Güçlü bir kas yapısına sahip olan Burmilla kocaman çekik gözleri ve zarif duruşuyla dikkat çeker. Genetik bir hastalığa yatkınlığı olmadığı için “kusursuz kedi” olarak isimlendirilir. Orta boylu kediler arasında yer alırlar.İnce ve uzun bacak yapısına sahiptir. Sırtları düz, göğüsleri yuvarlaktır.Kuyruğu ucuna doğru git gide incelir. Parlak yumuşak ve gümüş rengi tüyleriyle oldukça çekicidir.

Kafa

Hafif yuvarlak kafası ve iri gözleriyle kendine has bir görünüme sahip olan Burmilla cinsi kedilerin başının üst kısmı geniş ve aşağı doğru daralan üçgen şeklindedir. Dik olan kulaklarının uçları daireseldir. Güçlü sağlam çeneleri vardır.

Kulaklar

Uçları hafif yuvarlak kulakları hafif öne eğik bir görünümdedir. Kulakları yüz yapısı ile orantılıdır. Kulak dış çizgisi yüz çizgisinin devamı gibi görülür ve bu görünüm Burmilla kedilerin ayırt edici özelliklerinden biridir.

Gözler

İri gözleriyle ve genellikle yeşil göz rengine sahiptir. 2 yaşından küçük yavru kedilerde sarı göz rengi de görülebilir. Kalem çekilmiş gibi gözüken gözlerinin ucu yukarı doğru eğik,dolgun ve kavislidir.

Bacaklar ve Ayaklar

Kaslı bir vücut yapısına sahip olan Burmilla kedilerin bacakları ince ve uzun ince olsa da kemik yapıları fazlasıyla güçlüdür. Bu nedenle çok çeviktirler.Ön bacakları arka bacaklardan daha kısadır. Yetişkin Burmilla kediler 7 kg kadar olabilirler.

Kuyruk

Orta kalınlıkta olan kuyruğu uca doğru incelir ve yuvarlaktır. Rengi karın bölgesindeki tüylerden daha koyudur.

Tüy

Bu ırkın büyük bir kısmı kısa tüylü olsa da bazı türlerde daha uzun tüy yapıları da görünür. Kısa tüylü olanlar taranmaya ihtiyaç duymaz ancak uzun tüylü kedileri zaman zaman taramak gerekir. Parlak gümüş renkli tüylere sahiptirler.

Renk

En belirgin özelliği parlak gümüş renkli tüyleri olan Burmilla kediler, beyaz, fildişi gibi renklerde de gözükebilirler. Alt astarları ise siyah, mavi, çikolata, leylak, kırmızı, karamel, kayısı, krem, siyah tortie, mavi tortie, çikolata tortie, lila tortie veya karamel gibi renklerde olabilir. Genellikle tüyleri tek ton olsa da bazı kediler desenli ve gölgeli de olabilir.

Bakım

Her kedi, türüne, yaşına ve kısırlık durumuna göre farklı besin değeri içeren mamalarla beslenmelidir.Burmilla kedilerinin mamaları da özel olmalıdır.Kuru mama ile beslenebilir. Mama seçiminde kapalı paketler ilk tercih olmalı; açık mama tercih edilecekse de taze olmasına dikkat edilmelidir. Konserve mamalar hassas olan sindirim sisteminde olumsuz etkilere neden olacağından verilecekse de fazla tercih edilmemeli.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın