HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Ocicat

Ocicat

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
31 0
Ocicat

Ocicat Özellikleri ve Bakımı

Benekli kürk yapısı ile tıpkı vahşi bir kedi gibi görünse de evcil bir kedi türüdür. Kürk yapısı ile sanki yavru bir leoparı anımsatır. Siyam ve Habeş kedilerinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmış bir cinstir.Atletik bir kedi görünümünde güçlü ve kaslı, zarif ve son derece de kıvraktır. Gövde ve göğüs dolgunluğu onu diri gösterir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Kürk yapısı ile vahşi bir görünüme sahip olsalarda son derece sevecen, uyumlu, meraklı ve oyuncu kedilerdir. Sahiplerine karşı güçlü bir bağları vardır ve onlarla kaliteli vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Yalnızca sahipleriyle değil, eve gelen yabancılarla da kısa sürede yakınlaşıp iletişim kurabilirler. Aynı zamanda çocuklarla da iyi anlaşırlar. Eğer baştan iyi tanıştırılırsa diğer evcil hayvanlarla da iyi bir şekilde geçinip giderler. Meraklı olmaları onları yeterince özgüvenli ve buna bağlı olarak girişken bir kedi türü yapar. Oyun sever olmaları onları eğitme noktasında da cazip kılar. Yüksek zekâ seviyeleri ve sahiplerine karşı olan sadakatleri onlardan gelecek her türlü komutu yerine getirmede yardımcı olur.

Son derece zeki, aktif ve sosyal bir cins olan Ocicat’lar, öğretildiği takdirde, isimlerine tepki verir. Onları komuta etmek de içinde çeşitli numaralar kolaylıkla öğretilebilir. Karınları aç olduğunda, sahiplerinden yemek istediklerinde mırıldanmanın yanında farklı taktikler de gösterebilirler.

Çok sosyal olan bu kediler bulundukları ortama çok çabuk ayak uydurabilirler. Ancak her zaman yalnızca bir kişiyle bağ kurma eğilimindedirler. Çocuklu, kalabalık bir evde yaşıyor olsalar bile kendisiyle en çok kim ilgilenirse onunla bağ kurarlar. Fakat tabi ki evdeki diğer kişilerle de yakınlık kurup,zaman geçirirler.

Ataları Habeş ve Siyamlar gibi, Ocicat’lar da zıplamak ve yüksek yerlere çıkma konusunda ustadırlar. Onları evin içerisindeki yüksek olan her yerde görmek mümkündür. Bu nedenle tırmanma ağacı almak en iyisi olacaktır.Bu mizaç yapıları hareketli bir cins olmalarından kaynaklanır.Bu nedenle eğer bir Ocicat cinsi kedi sahiplenmek isterseniz ona mutlaka geniş bir alan, bol oyuncak ve farklı aktiviteler sunmanız gerekir. Tırmalayıcı tonda olmasa da Ocicat’lar da sesli kedilerdir. Örneğin, işten eve geldiğinizde size gününün nasıl geçtiğini anlatmak için mırıldanırlar. Vokal olmalarından dolayı ses tonlarına karşı aşırı hassastırlar ve bu yüzden özellikle de eğitim esnasında yüksek sesle bağırmalar karşısında etkilenip,incinebilirler.

Tasmalı yürüyüş, tut-getir oyunları ve genellikle de köpeklerle ilişkilendirilen komutları öğrenme yeteneğine sahip olan Ocicat’lar aynı zaman da suyu da severler.

Siyam soyundan gelen diğer tüm ırklar gibi, Ocicat’lar da sahipleri tarafından görmezden gelinir, ilgi ve sevgi gösterilemezse strese girebilir ve üzüntüye bağlı sağlık sorunları yaşarlar.

Ocicat

Tarih

Habeş ve Siyam karışımı Ocicat’lar, Virginia Daly adında Amerikalı bir kadın tarafından tesadüfen yaratılmıştır. Ocicat ismi, bu türün Oselot adı verilen benekli vahşi kediyi anımsatmasından dolayı ortaya çıkmıştır.

Virginia Daly, bir Habeş kedisi ile aynı renk noktalarına sahip Siyam geliştirmeye çalışıyordu. Bunun üzerine Virginia Daly, Dalai Deta adında bir Habeş erkek kedisi ile Dalai Tomboy Patter adında Siyam dişisini çiftleştirmiş ve Habeşlilere benzeyen yavru kediler dünyaya gelmişti. Ama bu çiftleşmeden doğan dişi bir kedi vardı ki Virginia Daly’nin tam da istediği renk tonlarına sahipti. Adını “Dalai She” koyduğu bu dişi yavru kedinin üzerine bu iki türün çiftleştirmesine devam etmiş ve sonunda altın benekli yeni bir yavru erkek kedi elde etmişti. Dünyaya gelen bu erkek yavru kediye “Tonga” adı verilmişti ama Virginia Daly’nin kızı onun bir Oselot’a benzediğini ve isminin de Ocicat olması gerektiğini söyleyince, doğan bu yeni türe Ocicat ismi verildi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Havana Brown

1966 senesinde Amerika Kedi Meraklıları Derneği (CFA) Ocicat’ları resmen kabul etti ve 1980’lerde, bu yeni türün güzelliği ve mizaç yapılarının fark edilmesi ile ona olan ilgi arttı. 1986 yılında ise Ocicat’lar geçici CFA statüsüne kavuştu ve bundan sadece bir yıl sonra kendisine şampiyonluk statüsü verildi. Uluslararası Kedi Birliği (TIKA) ise 1987 yılında Ocicat’ı yeni bir tür olarak kabul etti.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Güçlü kas yapılı, uzun gövdeli, dolgun vücut hatlarına sahip bir türdür. Kaba bir görüntüleri yoktur.İskelet yapısı son derece sağlamdır. Atletik bir görünüme sahip olan Ocicat’lar orta ila büyük arasında ve boylarına göre pek de şaşırtıcı bir ağırlığa sahip değildirler. Ocicat’lar atletik, güçlü ve kıvraktırlar. Erkek Ocicat’lar dişilerden biraz daha büyüktürler.

Kafa

Kafa, profilden yanağa doğru uzanan hafif bir eğri şekildedir. Çeneleri sağlam ve güçlüdür. Yetişkin erkeklerde gıdı görülebilir.

Kulaklar

Açık ve dik olan kulaklar orta büyüklükte ve orantılıdır.Bu yapıları onlara her zaman uyanık bir görünüm kazandırır. Kulak içlerinde az da olsa tüylenme görülebilir.

Ocicat

Gözler

Badem şeklindeki gözleri büyüktür ve kulaklara doğru hafifçe yukarı doğrudur. İki göz arasında ki mesafe dardır. Ocicat’ların gözleri mavi renk hariç neredeyse tüm renklerde görülebilir. Göz renkleri ile kürk renkleri arasında bir uyum görülmez.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacakları sağlam ve oldukça kaslıdır. Aynı zamanda orta uzunlukta ki bacaklar, güçlü ve vücutla orantılıdır. Patileri ovaldir ve önde beş, arka da ise dört parmakları bulunur.

Kuyruk

Uzun ve ince kuyrukları tabanda hafif kalın olup uçlara doğru konik yapıdadır. Kuyruk uçları çoğunlukla koyu renklidir.

Tüy

Orta uzunlukta ve orta kalınlıkta olan tüyler ipeksi yumuşaklıkta olduğundan tüy bakımları kolaydır. Siyah renk benekler vücutlarının tamamında görülür ve bu özellikleriyle de diğer bir çok kedi türünden ayrılırlar.

Renk

Koyu renkte çok çeşitli benekli renk desenleriyle de görülebilmektedirler. Ocicat kedileri benekli tarçın renk, çikolata renk ve açık kahverengi renklerinde görülür.Beyaza çalan en açık renkleri genellikle yüzde, göz çevresinde, çenede ve alt çenede bulunur. Kuyruklarının en uç kısmı ise koyudur.

Bakım

 Bu cins kediler özel bir beslenmeye ihtiyaç duymasalarda sağlıklı büyümeleri ve tüm kişilik özelliklerini sergileyebilmeleri adına et ve balık içeren yüksek proteinli kaliteli mamalar ile beslenmeleri önemlidir. Ocicat kedileri atletik ve oyuncu bir cinstir. Düzenli beslenmelerinin yanın da sebze ve meyve takviyesi yapılabilir. Mama kabının yanına temiz bir su kabı koymayı da unutmamak gerekir. Obeziteye karşı beslenmesi düzenli aralıklarda ve porsiyonlarda olmalıdır ve her beslenme sonrası egzersiz yaptırılması da önerilmektedir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın