HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. California Spangled

California Spangled

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
37 0
California Spangled

California Spangled Özellikleri ve Bakımı

Ankara, Siyam, Amerikan Shorthair, Habeş, Manks ve British Shorthair ırkları arasında melez olan karışık bir tür kedidir. Kürkündeki pullar nedeniyle vahşi bir görünümü vardır. Zaten, 1980’li yıllarda vahşi bir kediye benzemek istenilmesi üzerine yetiştirilmişti. Bu vahşi görünümünün arkasında son derece sıcak kanlı, enerjik ve sahibine karşı sadık bir mizaç yapısı vardır.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Ev Leoparı” olarak da anılan California Spangled, vahşi görünümüne tamamen zıt olan bir kişiliğe sahip kedidir.1980’lerde vahşi kedilere benzeyen bir cins oluşturmak için yetiştirilmişti.Nadir bir tür olduğu söylenebilir. Hatta neslinin tükenmesi tehlikesiyle bile karşı karşıyadır.

California Spangled kedisi, yüksek enerji seviyesi ve hareketli yapısıyla karakterize olmuş muhteşem bir kişiliğe sahiptir. Oyun oynamaktan fazlasıyla keyif alır. Günün çoğunu hareket halinde geçirir.

Sevgi dolu, oyuncu, dışa dönük ve zeki bir mizaç yapısına sahiptirler. California Spangled kedisi, evin bir parçası olduğunu gösterircesine her zaman göz önündedir ve aktivitelerde yer alır. Aile üyelerinin yanından bir an olsun ayrılmaz. Enerjik bir kedidir. Aynı zaman da üstün bir avlanma kabiliyetine sahiptir. Haliyle atlama, zıplama, tutma gibi oyunlar tam onluk iştir. Kedinizi oyalayacak interaktif oyuncaklar, tırmalama direği onun için mutlaka gereklidir.

Dışarıda tasmalı yürüyüş için California Spangled kedisi kolayca eğitilebilir. Bulunduğu ortama hemen ayak uydurur, ve başta en çok kendisiyle ilgilenen kişi olmak üzere,diğer aile üyeleriyle yakın bağlar kurar.Gece gündüz fark etmeksizin kanepede sahibiyle birlikte saatlerce zaman geçirebilir. Bu da onun ne derece arkadaş canlısı olduğunun göstergesidir.

İnsanlarla olduğu kadar, diğer evcil kedilerle de son derece iyi geçinir. Onlarla vakit geçirebilir, her oyunu birlikte oynayabilirler. Eve gelen yabancı biriyle de çok süre geçmeden yakınlaşabilir. Yeter ki, o yabancının zararsız biri olduğuna emin olsun.

Dışa dönük sosyal ve oyuncu kedilerin bir zaafı da uzun süre yalnız kalamamalarıdır. California Spangled kedisi de çok uzun süreler yalnız kalmaya ne yazık ki gelemiyor. Böyle durumlarda strese girip, agresif davranışlarda bulunabiliyor. Dolayısıyla günün çoğunu dışarıda geçirmek durumunda olan aileler ve bekâr kişiler için pek de uygun değildir. California Spangled kedisi tam olarak çocuklu, kalabalık aileler içindir.

California Spangled

Tarih

California Spangled, adından da tahmin edeceğiniz üzere Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde ortaya çıkmış bir kedi türüdür. Hollywood senaristi Paul Casey 1970’li yıllarda minyatür bir leoparı andıran yerli bir kedi türü geliştirmeye karar vermişti. Bu fikir, Paul Casey’in Tanzanya’ya yaptığı gezide, yasadışı avlanan leoparların ve diğer benekli hayvanların kötü durumu üzerine düşünülmüştü. Bunun üzerine, farkındalık yaratıp vahşi kedilerin hayatlarını kurtarmak için bir kıvılcım olması adına leopar görünümlü bir kedi yetiştirmek için çalışmalara başladı.

Bu leopar görünümlü ırkı yetiştirmede, Siyam, Habeş, Manks, Amerikan Shorthair ve British Shorthair ırkları ile Mısır ve Malezya’dan gelen benekli kediler de dahil olmak üzere toplamda sekiz yerli kedi ırkı kullanılmıştı.

Aradan geçen 15 yılın sonunda takvimler 1986’yı gösterdiğinde benekli kedi yetiştirme programı başarılı olmuş ve California Spangled adında kediler ilk defa ticari olarak tanıtılmıştı. Vahşi görünümlü, vokal, sıcakkanlı ve oyuncu bir evcil kedi olan California Spangled kedisi o yıllarda kısa sürede tüm ilgiyi üzerine çekmeyi başarmıştı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Oriental Shorthair

Ama, Paul Casey’in 2007 yılında ölümü üzerine bu türün artık ne yazık ki yetişmemeye başladı. Bugün neredeyse 100’e yakın bir California Spangled kedisi olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla nadir ve egzotik bir kedi türü olarak günümüzde varlığını sürdürüyor.

California Spangled kedisi çok nadir bir tür olduğu için, Uluslararası Kedi Derneği tarafından tanınmamaktadır. Aynı zamanda, Amerikan Kedi Derneği (CFA) tarafından da bir cins olarak kabul edilmemektedir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

California Spangled, ilk bakışta bir leoparın yavrusuna benzer. Orta ila büyük boy bir kedi cinsidir ve yağsız, kaslı bir vücuda sahiptir.

Kafa

Hafif geniş ve yassı bir kafa yapısı vardır. Başı ve yüzü, badem şeklindeki gözleri, büyük bıyık pedleri ve dışa çıkık elmacık kemikleri ile bir bütün olarak muhteşem bir orantıya sahiptir. Orta büyüklükte olan kafa, vücudana göre orantılıdır.

Kulaklar

California Spangled’in kulakları küçük ila orta boyda olup iki kulak arası mesafe bir kulak genişliği kadardır. Tabanda geniş başlayıp uçlara doğru hafifçe sivrilerek son bulan kulaklarının içlerinde hafif tüylenmeler görülebilir.

Gözler

Gözler, California Spangled kedisinin yüzünde kendini hemen belli eder. Badem şeklinde olan gözleri kehribardan kahverengiye dönüşümlüdür ve göz aralığı en az bir göz büyüklüğü kadardır. Ama çoğunlukla yeşil gözlere sahip olduğu söylenebilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Kaslı, belirgin parmakları olan büyük ve yuvarlak pençeli bacakları vardır. Vücutta bulunan benekler bacaklar da çizgi olarak görünür. Çizgiler fazlasıyla koyu olup vücudun kalan diğer kısmıyla son derece uyumludur.

Kuyruk

Vücuduna oranla hafif uzun bir kuyruğu tabanda kalın başlayıp uçlara doğru hafif sivrilir. Kuyrukta da, gövdenin tümünde olduğu gibi koyu renk benekler vardır.

Tüy

California Spangled kedisini diğer pek çok kediden ayıran, kısa benekli kürküdür. Onu özel kılan vahşi bir kedininkine benzeyen tüy yapısıdır. Tüyler kısa ve ipeksi bir yumuşaklığa sahip olup rengi genellikle altın, kahverengi, beyaz, siyah ve maviyi içeren bir dizi renk tonunda olabilir.

Renk

Bu kediler bronz, altın, kahverengi, siyah, gümüş, mavi ve beyaz renkte görülebilmektedir. Benek renkleri ile kürk arka plan rengi arasında fazlasıyla zıtlık vardır. Bu doygun renk tonları da onu bir hayli özel kılmaktadır.

Bakım

California Spangled kedisi özel bir diyete ihtiyaç duymamaktadır. Ama, diğer tüm kedi cinsleri gibi California Spangled kedisi de protein açısından yüksek kaliteli mamalarla beslenmeleri gerekir. Hatta bu cinsin son derece hareketli olması nedeniyle protein açısından zengin ve karbonhidrat açısından düşük yüksek kaliteli kedi mamaları sağlayan Pro Plan, Royal Canin, N&D, Whiskas, LaVital gibi markaların yaş ve kuru mamalarından temin edilebilir.

Aynı zamanda, kediler günlük düzenli beslenmenin yanı sıra, temiz taze suya da ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle, kedinizi beslerken mama kabının yanına bir de temiz su içeren bir kap bırakmayı unutmayınız.

California Spangled kedisi obezite riski ile karşılaşmaması için günlük tüketmesi gerekenden fazla besin tüketmemeli, gerekiyorsa bu konu hakkında veterinerden yardım alınmalıdır. Veterinerler, kedinin boyuna, cinsine, yaşına, kilosuna ve hareket yapısına bakarak günlük bir kalori değeri belirlemektedir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın