HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Russian White

Russian White

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 12 dk okuma süresi
37 0
Russian White

Russian White Özellikleri ve Bakımı

Russian White orijinal Rus mavisinden (Russian Blue) geliştirilmiş yeni bir cinstir. Rus mavisinin benzersiz görünümü ve şahane mizaç özelliklerinin korunarak farklı renk ve desenlerinde denemeler yapılmak istenmesi sonucu meydana gelmiştir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Russian Blue kedisinin yardımıyla geliştirilmiş bu tür üç farklı renk varyasyonunu içeren nispeten yeni bir ırktır. Anavatanı Rusya’da çok sevilen bu kediler Rus Mavisinin güzelliğini ve tüm mizaç özelliklerini üzerinde taşımaktadır. Rus Mavisi kadar çarpıcı dış güzelliği, kısa tüylü parlak kürkü ve harika kişilik özellikleri ile birçok kedi türü arasından belirgin bir şekilde ayrılmakta ve on binlerce kedi yetiştiricisinin göz hapsindedir.

Russian White, Siyam ve Tekir kedisi oyuncu ve cana yakın bir kişilik özelliğine sahiptir. Hareketli ve yaramaz olduğu söylenemez ancak bulunduğu ortamda insan dostlarını eğlendirmekten son derece mutlu olur ve onları da mutlu etmek için elinden geleni yapar. Sahip oluğu yüksek zekâ seviyesi ile birlikte oyunlarda yetenekli yanını insan dostlarına gösterir, tüm maharetlerini onları şaşırtmak için açıkça sergiler. Onu zihinsel olarak meşgul etmek çok kolaydır. Önüne buruşturup atacağınız bir kâğıt parçasıyla bile saatlerce oynayabilir, ya da lazer ışığı ile oyalayabilirsiniz. Onu eğitmek de kolaydır. Kuzeni Rus Mavisinin kişilik özelliklerini üzerinde taşıdığı için onun hassas yapısına sahip olup, yüksek sesle azarlanmaya, ilgisiz kalmaya ve oyunlarında yalnız bırakılmaya gelmemektedir.

Russian White, sosyal kişiliğiyle bilinir ve her ortama ayak uydurur. Sahip olduğu yüksek zekâ seviyesi sayesinde çevresinde olan biteni anlamaya çalışır. Yaşadığı ortamda olabilecek değişimlere çok süre geçmeden adapte olabilir. Bu özelliği onu iyi huylu köpekler dâhil olmak üzere diğer cins kediler ve aile üyeleriyle de bir arada uyumlu yaşamasına katkı sağlar. Girişken bir yapısı olsa da eve yeni bir misafir geldiğinde hemen güvenli bir yere gidip saklanma ihtiyacı hisseder. Ama onu birkaç ikram maması ile saklandığı yerden çıkarmak mümkün olabilir. Bu durumu onun tasma eğitimi için de –erken yaşlarda eğitilmediği takdirde- iyi bir aday olmadığını gösterir. Bu nedenle onu devamlı meşgul tutmak ve özellikle de beslenme saatinden sonra egzersiz yapması için çok sayıda interaktif oyuncağın bulundurulması iyi olacaktır.

Çocuklarla çok iyi bir şekilde geçinir ve çok sabırlıdır. Emekleyen bir bebekle vakit geçirip ona zarar vermese de yine ebeveynler tarafından mutlaka kontrol altında olmalıdır. Bu durum onun agresif bir kedi olduğu hissine kaptırmasın. Tam aksine, Rus Beyazı harika bir evcil kedi cinsidir.

Neyse ki yalnız kalmaktan dolayı strese kapılan türden olmadığı için gününün çoğunu dışarıda geçirmek durumunda kalan sahipleri gözleri arkada kalmadan Rus Beyazı kedilerinin iyi olduğuna emin olabilirler.

Biraz vokal bir kedi olduğu için, özellikle karnı acıktığında veya biraz ilgi beklediğinde miyavlamaktan hiç çekinmez. Bir de kendisiyle konuşmaya çalıştığınızda mutlaka size cevap vermeye çalışır. Hatta pençeleriyle sizi uyararak dinlemenizi ister. Kimi sahibinin yanına kıvrılıp kendini sevdirdiğinde kimi ile günün sonunda sahibine iyi geceler demek için de kapının eşiğinde mutlaka miyavlamayı ihmal etmez.

Tarih

Russian White kökeni 19. yüzyıla kadar uzansa da, aslında yeni bir ırk olarak sayılmaktadır. 1960 ve 70’li senelerde Avrupa’da da kendisine rastlanan Rus Beyaz kedisi bu yıllarda artan üretim programı ile nüfusunun artışında hareketlenmeler yaşanmıştı. Günümüz Rus Beyaz kedisinin ortaya çıkışı Sibirya kedisi ile Rus Mavi kedisinin Avustralya’da çiftleştirilmesinden dünyaya gelen iki beyaz yavruya dayanmaktadır. Dick ve Mavis Jones adında iki kedi yetiştiricisi bu çiftleşmeden doğan iki beyaz yavruyu beslediler ve yetişkinliğe eriştiklerinde onların Rus Mavi kedisinin saf beyaz versiyonuna benzer olduğunu gördüler.

Saf beyaz kedilerden biri daha sonra Rus Mavi kedisi ile çiftleştirildi ve bu çaprazlamadan da iki beyaz yavru kedi daha doğdu. En iyi ve en saf beyaz kedi yavruları elde edilinceye kadar bu çaprazlama sürmüş ve doğan beyaz renk yavrular yetişkinlikle birlikte Rus Mavi kedisinin mizacını almıştı. Rus Beyazı her geçen yıl belirginleşen dış güzelliği ve mizaç yapısıyla ilgiyi üzerine çekmeyi başardığı için 1975 yılına gelindiğinde Yeni Güney Galler Kraliyet Tarım Derneği (RAS) tarafından Şampiyonluk statüsü ile taçlandırılmış ve ünü bu sayede daha da artmaya başlamıştı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Calico Kedisi

Russian White diğer iki renkli olanı Rus Siyahı ve Rus Tekir kedileri ise iki Rus Mavi kedisinin birbiriyle çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkabilme ihtimali bulunsa da, çoğunlukla Rus Beyazı ve Rus Mavi kedisinin çiftleşmesi ile oluşmaktadır.

Bu cins, beyaz, siyah ve tekir renkleri olmak üzere üç değişik renk varyasyonuna sahiptir. Çoğu kedi ırkları kayıt kuruluşu bu cinsi farklı renklerde tanımayıp, hepsini aynı kategoride tutmamaktadır. Örneğin Amerika Kedi Meraklıları Derneği (CFA) ve Uluslararası Kedi Federasyonu (FIFe) yalnızca Rus Mavisi kedisini tanımaktadır. Cat Fancy Yönetim Kurulu (GCCF) ise Rus Beyazı ve Rus Siyah kedisini tanımaktadır.

Russian White

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Russian White, görünüm olarak Rus Mavisi ile aynıdır ve büyük farkı kürkünün rengidir. Orta boy bir kedi türü olan Rus Beyazı kaslı vücudu ile zarif bir görünüme sahip olmakla birlikte 4 ila 7,5 kilo arasında ağırlığa sahiptir. Rus Beyazı, atletik, ince kaslı bir görünüme sahiptir. Erlek kedileri dişi kedilerden biraz daha büyük olma eğilimindedir.

Kafa

Russian White standardı geniş bir yüze ve orta büyüklükte kama şeklinde bir kafa yapısına sahip olmalarıdır. Alından burun ucuna hafif bir eğim vardır ve bıyık pedleri çok belirgin değildir. Yanaklar hafif dışa çıkık, çene yapısı da fazlasıyla güçlüdür.

Kulaklar

Russian White Kulaklar geniş tabanlı ve sivri uçlu olup görece büyüktür. Kulak arası mesafe yarım kulak genişliği kadardır ve içlerinde tüylenmeler görülebilir. Russian White dik ve açık kulakları bu cinse uyanık bir izlenim verir.

Gözler

Orta büyüklükteki kafada geniş ve yuvarlak gözler hemen dikkat çeker.Rus Siyah ve Tekir kedisi dâhil bu cinsin standardında parlak yeşil gözler vardır. Yavru kedilerin ise başlangıçta sarı renk gözleri varken, yetişkinliğe doğru bu renk yerini yeşile bırakır

Bacaklar ve Ayaklar

Zarif kaslı vücuda orantılı uzun ve ince kemikli bacakları vardır. Vücudun tamamında görülen şerit desenler bacaklarda da görülür ama patilere doğru desen şeritler yerini düz renge bırakmaktadır. Patileri küçük ve hafif oval yapıya sahiptir.

Kuyruk

Rus Beyazı, uca doğru sivrilen düz ve oldukça uzun bir kuyruk yapısı vardır. Bu türün standardında bulunan orta uzunluktaki kuyruk Rus kedisine denge ve çeviklik kazandırır. Kuyrukta halka şeklinde desenler görülür ve ucu koyu renklidir.

Tüy

Russian White dış görünüş bakımından güzel kılan şüphesiz kısa parlak tüylerinden oluşan kürküdür. Russian White, ipeksi yumuşaklığında kısa ve yoğun tüylerle kaplı bir kürk yapısı vardır.

Renk

Bu cins beyaz, siyah ve tekir olmak üzere üç farklı renk varyasyonunda bulunur. Bu üç farklı renk şeması nedeniyle dünyanın en beğenilen kedi türlerinden biri olarak sayılmaktadır. Rus Beyazı kedi yavruları yetişkinlik döneminde kaybolan, koyu renkli bir desenle doğabilmektedir.

Bakım

Bu cinse sahip olan şanslı kişiler onun özellikle tüy yapısını korumak ve elbette sağlıklı gelişimini sürdürmesi için beslenme konusunda “acaba nasıl beslesem” diye kafa karışıklığı yaşayabilirler. Mutlaka yüksek kaliteli bir diyet ile beslenmesi gereken bu kediler etobur olduğu için ana bileşen olarak balık veya gerçek ete dayanan besinler tercih edilebilir. Mama tercihinde bulunurken, Russian White yaşına, kilosuna, boyuna kısacası yaşam evresine uygun mamanın seçilmesine dikkat edilmelidir.

Aynı zamanda, çoğu kedi ırkında görülen obezite sorunu ne yazık ki bu ırkta da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda aktiviteden düşen bu cins yeterince hareket etmediği zaman kilo almaya meyillidir. Haliyle, aşırı kiloya bağlı diyabet ve kalp sorunları gibi bir takım ciddi sağlık sorunlarıyla da karşılaşabilirler.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın