HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Bombay Kedisi

Bombay Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
45 0
Bombay 1

Bombay Kedisi

Bombay Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bombaylar çok özel bir kedi türüdür.Siyah panter olarak da bilinirler.Orta boyda bir kedi olan Bombay cinsi kediler çok sevimli ve görünüş itibariyle havalı bir izlenime sahiptirler. Evcil kedi beslemek isteyenler için kara kedi olma özelliğine sahip Bombaylar ideal bir tercihtir.Görünüm itibariyle panterlere benzetilir. “Kara Panter”, “Siyah Panter” gibi tanımlamalar yapılır. Tatlı duruşları, uysal mizaçları ile sahibine çokça bağlıdır. İskelet yapısı kalın ve bu bakımdan ağır bir kedidir. Uzunluğu genel olarak 40 cm, kilosu 3 ila 7 kilo arasında değişir. Kürkü çok sık ve tüyleri kısadır. Parlak bir görünüme sahiptirler.Olgunlaştıktan sonra sık tüylere sahip olur.Patileri bile simsiyahtır.Biraz da bundan dolayı Siyah panter olarak anılır.

Bombay Kedisi Kişilik & Karakter Özellikleri

Sahiplerini çok seven ve sevecen davranan bu kediler, oldukça da dost canlısıdırlar. Sadece sahipleriyle değil aynı zamanda evdeki yabancı kediler ya da yabancı insanlarla da çok güzel anlaşabilen Bombaylar, omuzda durmaya bayılırlar.Evcil hayvan sahiplenmek isteyenler için büyük bir şanstır. Bazı kediler kucak sever, Bombay kedileri ise genellikle sahiplerinin omzunda durmayı sever. Tüylerinin taranmasından çok da fazla hoşlanmazlar.Bombay kedilerini veterinerler genellikle kısırlaştırmayı önermektedir.

British Shorthair ile karakter özellikleri aynı olmaktadır. Fazlasıyla sevecen ve meraklıdırlar. Sahiplerinin yanındayken onların ne yaptığı ile ilgilenir ve yanından böyle bir durumda hiç mi hiç ayrılmaz onları izlerler.Günde 1 saat oynasanız bile yeterli olmayacaktır çünkü sahipleri ile oyunlar oynamaya bayılırlar.Kedi oyuncağınız yoksa şimdiden Bombay kediniz için bir tane temin ediniz.

Bombay cinsi kediler çok enerjiktir ve yorulmak nedir bilmezler.Oyun onların mutluluk kaynağıdır.Bu nedenle onunla sürekli vakit geçirmeniz gerekir. Bombaylar sahipleri ve genel olarak evin diğer bireyleri ile çok güzel anlaşır. Özellikle de küçük çocuğunuz ya da bebeğiniz varsa Bombay cinsi kedi onların yanından ayrılmayacak ve sürekli onlarla vakit geçirmek isteyecektir.

Bombay Kedisi Çocuklu aileler tarafından fazlaca tercih edilmelerinin nedeni budur. Yalnız kalmayı sevmeyen bu kedilere onu yanınızda hissettirebilecek kadar yakın olmanız ve ilgi göstermeniz onun mutluğu ve sağlığı için çok daha iyi olacaktır.Sahiplerine bağlandıkları zaman ayrılmak istemezler. Evde tek başına uzun saatler yalnız kaldıkları zaman çok mutsuz olurlar.Bulunduğu ortama çok kolay bir şekilde uyum sağlayabilen Bombay kedileri için onunla geçirdiğiniz her dakika, hanesine yazılan 1 sevgi demektir. Bu sevimli kediyi depresyondan uzak tutmak için mutlaka onunla bol bol vakit geçirmeniz ve onu yanınızda gezdirmeniz gerekebilir.

Sahibine eve ilk geldiği anda alışabilen Bombaylar bir kez ilgi ve sevgi gördükleri zaman onların peşinden ayrılmaz.Evinize neşe katar. Bombay kedisi diğer kedilere göre daha baskın bir karakter sergiler. Onlarla iyi ilişkiler kurabilen fakat ortamda daha baskın bir karakter olarak duran Bombay kedileri, her ne kadar baskın bir karaktere sahip olsalar da yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar.Çok çalışıyor ve evde genellikle duramayan birisiyseniz mutlaka bir evcil hayvan daha almanızı tavsiye ederiz. Bu sayede Bombay cinsi kediniz yalnız kalmayacak ve mutlu bir yaşam sürecektir.

Bombay Kedisi

Bombay Kedisi Tarih

Bazı kaynaklar Bombay cinsi kedilerin aslında 1953 yılında kedi üreticisi olarak bilinen Nikki Homer’ın yeni tür denemeleri sonrası ortaya çıktığı söyler. Farklı türde kedilerin çiftleşmesiyle birlikte melez türler çıkarmak isteyen kedi üreticilerinden Nikki Homer’ın asıl amacı bir siyah leopara benzeyen kedi türü elde etmekti. Arkadaş canlısı olan, sarı gözlü ve siyah tüylere sahip Birman kedisi ile Amerikan Shorthair kedisini çiftleştirme denemelerinden sonra ilk doğan yavrular beklendiği gibi olmamıştı.

Tekrar tekrar denemeleri sonrasında 1970’li yıllara gelindiğinde beklenen sonuca ulaşılmıştı. Artık “Siyah Panter” adıyla anılıyordu. 1976 yılında kedi ırkları arasında yerini alan Bombaylar günümüze kadar gelebilmeyi de başardı. Nikki, Uluslararası Kedi Severler Derneği’ne yaptığı başvuru sonrasında Bombayların kayıtlara geçmesine ve Bombay kedi ırkı kâğıt üstünde de geçerli bir ırk haline gelip neslinin devam etmesini sağlamış oldu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Lykoi

Bombay Kedisi Fiziksel Nitelikler

Bombay

Vücut

Kökeni Amerika olan bu kedilerin tüy rengi parlak ve simsiyahtır. Kendisini ilk görüşte belli eder.Bu yüzden de cins olmayan bir siyah kediden kolaylıkla ayrılabilir. Nispeten orta boyda bir vücuda sahiptirler. Bacakları ile kuyruğu aynı orantıdadır. Patileri yuvarlaktır.Bu sevimli kedilerin karşıdan bakıldığında çok asil bir duruşları vardır. Tüyleri, kemikleri ve iskeleti ile neredeyse kusursuza yakın bir vücuda sahiptirler.Bombay kedisini evinize ilk getirdiğinizde bile merakını o tatlı sarı gözlerinde görebilirsiniz.

Kafa

Kafası orta büyüklükte yuvarlak bir yapıya sahiptir.Oldukça simetrik ve keskin bitişli olabilmektedir. Gözleri kafada eşit orantıda yer alır. Gözlerinin arasında boşluklar bile oldukça simetrik olan kedinin burun ucu da yuvarlaktır. Bombay kediler küçük bir buruna ve çene yapısına sahiptirler.

Kulaklar

Çok dik ve kafasına oranla simetrik olan kulaklaerı orta büyüklüktedir.Bu kulaklarıyla da diğer kedilerden kolayca ayırt edilebilirler.Kulakları arasındaki mesafe eşittir. Kafanın hemen üzerinde yer alan kulaklar birbirinden özenle ayrılmıştır. Hafif bir öne eğiklik bulunan bu kulakların yukarıya doğru genişlediğini görülebilir.

Gözler

En çok rastlanan göz rengi mavi,bakır ve altın sarısıdır.Tıpkı Van kedilerinin gözleri gibi çok özeldir. Karşımıza sadece tek bir tür Bombay kedisi çıkmamaktadır. Bu nedenle de göz rengi türden türe göre değişiklik gösterir. Siyah tüy ile oldukça garip bir kombinasyon yaratan bu gözler; çok aydınlık ve fosforlu bir renktedir.Gözleri arasında mesafe de oldukça orantılıdır.Bombay kedilerinin göz rengi çok derin bir renktir ve ilk bakışta direkt olarak fark edilmektedir. Eve ilk geldiği zaman bile meraklı sarı gözleri ile evinizi tarayacak ve size alışmaya çalışacaktır.Bu sevimli halleriyle kedinizden gözlerinizi alamayacaksınız.

Bacaklar ve Ayaklar

Birbirine orantılı olan bacakları ne çok uzun ne de çok kısadır. Bacakları kaslı ve kuvvetli olan bu kedilerinin patileri de yuvarlaktır. Vücudu ve kuyruğu ile orantılı bir boya sahip olan bacaklar, simsiyah ve çok tatlıdır.Aynı zamanda bacakları birbirlerine eşit uzaklıktadır.

Kuyruk

Çok uzun boyda olmayan düz parlak ve simsiyah kuyruğu vardır. Orta uzunluğa sahip bir kuyruğu var dersek yanlış bir tanımlama yapmış olmayız. Kısa olmamakla beraber çok sık tüyleri de olmayan bir kuyruğu vardır.

Tüy

Bombay Kedisi Tüyleri simsiyah renkte ve tüy yapısı da ipeksi yumuşaklıktadır. Bombay kedilerine dokunduğunuzda içinde elinizi gezdirebileceğiniz yumuş bir kürke sahiptir.Bu kedilerinin tüy yapısı da oldukça incedir. İnce olmasına rağmen çok sık bir tüy yapısına sahip olan Bombay türü kedilerin tüylerinin boyları da kısadır.Tüylerini de mutlaka haftada en az 1 kez taramanız gerekir. Aksi takdirde tüyler uzadıkça karışacak ve kedinizin canı sonrasında acıyacaktır.

Renk

Belki de siyahın en asil tonuna sahip bir renkte olan Bombay kedileri, dışarıdan bakıldığında renkli gözler ve simsiyah bir vücut ile görenleri kendine hayran bırakır. Mat bir siyah olmayan daha çok parlak siyaha yakın bir renk tonuna sahip olan Bombay kedileri asil duruşlarını da kürkünden alırlar.

Bakım

Her kedide olduğu gibi Bombay kedilerinin de uzun ve sağlıklı bir hayat yaşaması için ne yediğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Protein diyeti, Bombay kedisinin daha sağlıklı bir hayata sahip olmasına yardımcı olur.Kaliteli mama çeşitleri ile beslenmesi gereken kedinize veteriner diyetiyle çok kilo aldırmadan programlı aralıklarla kuru mama verebilirsiniz.

Bombay Kedisi sahibine beslenme konusunda çok da fazla zorluk çıkarmazlar.Uysal bir türdür.Bombay kedileri de tıpkı diğer kediler gibi etçildir.Protein içeren kaliteli mamalar ile beslendiği zaman kendi diyetini korumuş olurlar. Satın alacağınız mamanın da bu yönde protein ağırlıklı bir mama olmasına özen göstermeliyiz.

bombay kedisi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın