HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Oriental Bicolor

Oriental Bicolor

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
33 0
Oriental Bicolor

Oriental Bicolor Özellikleri ve Bakımı

Uzun, ince ve kaslı Oriental Bicolor, son derece kıvrak,doğal bir atlettir. Sosyal ve sevecen kişiliğiyle bilinen bu cins, Siyam kedisinin soyundan gelmektedir.Siyam kedisini andıran fiziksel görünümü ve karakteriyle pek çok kedi severin ilgi duyduğu kedi ırkları arasında yer alır.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Oriental Bicolor, mizaç yapısı ve sevimli görünümü ile pek çok kedi severin ilgilendiği kedi türlerinden biridir. Siyam kedisinin soyundan gelmiştir. Kuzenleri Oriental Shorthair ile Oriental Longhair kedileri ile neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Büyüleyici güzelliğinden çok daha fazlası, eğlenceli kişiliği ve meraklı bir yapısı olan Oriental Bicolor için öncelikle aileler için uygun evcil kedi ırkıdır. Çoğunlukla Siyam kedisinin kişilik özelliklerini üzerinde taşıyan bu tür, yaşadığı ortamda başta sahibi olmak üzere ailenin diğer fertlerini takip etmekten ve onlarla birlikte aktivitelerin bir parçası olmaktan keyif alırlar.Bununla da kalmayıp,cıvıl cıvıl yapısıyla ev içerisinde etrafındakileri miyavlamalarıyla neşelendirirler.

Karnı tok ve keyfi de yerindeyse, sahibinin yanına kıvrılır ve miyavlamalarla ona olan sevgisini fazlasıyla gösterir ve aynı sevgiyi sahibinden de bekler. Bu yönüyle bile Oriental Bicolor kedisinin ne kadar sevimli ve sosyal olduğu sonucuna varabiliriz. Hatta yalnızca aile üyeleriyle yakınlaşmaz, diğer cins kedilerle ve hatta köpeklerle bile arkadaş olur, aynı ortamda uyum içerisinde yaşam sürebilir.

Sosyal ve girişken yapısıyla eve gelen yabancı misafirlerin dahi ilgi odağı olmayı başarır. Oriental Bicolor kedisi her zaman yanında en az bir arkadaşının olmasını ister ve bundan mutlu olur. Bağ kurduğu insandan yeterince ilgi görmezse, ne yazık ki bu durum onda ciddi depresyona neden olabilir. Depresyonla birlikte de başta tüy dökülmesi olmak üzere çeşitli sağlık sorunuyla karşılaşır. Dolayısıyla, Oriental Bicolor kedisi ne yalnız yaşayan biri için ne de her gün ilgilenemeyecek yaşlı çiftler için uygundur. Bu kedi çocuklu kalabalık aileler ve ona arkadaş olabilecek kedi veya köpekli bir evde olmaktan memnun olur.

Onun diğer birçok kediden biraz daha fazla talepkar bir kedi olduğunu söyleyebiliriz. Sevgi dolu Oriental Bicolor kedisi, eğer yeterince ilgi ve şefkat görürse emin olun yaşamları boyunca sahibine sadık bir dost olacağı garantidir.

Oriental Bicolor kedisi, zekidir ve bunu oyun sırasında geliştirdiği taktikler ile etrafındakilere gösterir.Tabi bu zekasını kapıları, çekmeceleri açmak, olmadık yerlere girmek, sahibini mutfak, banyo gibi yerlere kadar takip etmek gibi aktivitelerde de kullanabiliyor.

Son olarak, bu cins, özellikle çocuklu aileler için idealdir. Diğer evcil kedi ve iyi huylu köpekçiklerle anlaşabildiği gibi 5-6 yaşındaki küçük bir çocuk ve hatta emekleyen bir bebekle bile sağlıklı vakit geçirebilir.

Oriental Bicolor

Tarih

1979 Amerika’sına dayanan tarihi vardır. O zamanlarda, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Lindajean Grillo adında bir kedi yetiştiricisi, iki renkli Amerikan Shorthair ile Siyam kedilerini çiftleştirmeye karar vermiş ve bu çiftleşmeden doğan yavrular arasında en iyi iki renkli kedileri seçmiş ve olgunluğuna eriştiklerinde bu defa onları Siyam ve diğer Doğu ırkı kedileriyle çiftleştirmişti. Gayesi farklı görünüme sahip yeni bir kedi ırkı oluşturmaktı. Sonuçta başarılı da olmuştu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Calico Kedisi

Böyle olunca, 1980’lerde, Avrupa’da, özellikle Fransa ve Hollanda’da bir grup kedi yetiştiricisi, Oriental Bicolor cinsini geliştirmek adına önce turuncu ve beyaz renk bir İran sokak kedisini bir Siyam ile çiftleştirdiler. Sonrasında siyah-beyaz bir Cornish Rex kedisini Siyam ile çiftleştirdiler. Ama bu çiftleşmelerden dünyaya gelen kediler, Lindajean Grillo’nun elde ettiği kediler gibi değildi. 1983’e gelindiğinde, Uluslararası Kedi Derneği (TICA) Oriental Bicolor’ı resmi olarak kabul etti.

Lindajean Grillo’nun elde ettiği Oriental Bicolor yavruları, genetik çeşitliliği sağlamak için Avrupa’ya ithal edilmeye başlandı.2004 senesinde ise Oriental Bicolor kedileri Birleşik Krallık’a ithal edilmişti. Bu kedi cinsi, 2008 yılından sonra oldukça hızlı bir şekilde popüler hale gelmiş ve Kedi Soyağacı Kayıt Kuruluşu (GCCF)’nun verdiği Geçici Statü unvanını almıştı.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Uzun, ince boru şeklinde bir vücudu kıvrak ve atletiktir. Tipik bir Doğu ırkı kedisini andıran bu kediler, dengeli ve orantılı vücudu ile orta büyüklüktedir.

Kafa

Oriental Bicolor kedisinin vücuduna oranla küçük üçgenimsi bir kafa yapısı vardır. Kama şeklinde bir ağızlık ve yüze uzun bir görünüm veren, düz bir burnu ile güçlü bir çene yapısına sahiptir.

Kulaklar

Bu türün çok büyük kulakları vardır.Küçük ve üçgen başın devamı niteliğinde olan büyük kulakları uçlara doğru sivrilerek son bulur. Bu kadar büyük ve açık kulaklar onun ne kadar zeki ve uyanık olduğunun göstergesidir.

Gözler

Oriental Bicolor’ın orta büyüklükte, badem şeklinde gözleri yeşil ve çeşitli renklerde olabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Dengeli ve orantılı vücudunu, ince ve uzun bacakları tamamlar. Orta büyüklükte bir kedi olan Oriental Bicolor’ın arka bacakları ön bacaklarından az daha uzundur. Pençeleri küçük ve son derece zariftir. İnce, uzun bacaklar, oval şekle sahip patiler ile son bulur.

Kuyruk

Kırbacı andıran uzun ve ince bir kuyruğu tabanda kalın başlayıp uçlara doğru sivrilerek son bulur. Kuyruk rengi genellikle tek renk ve desendedir.

Tüy

Kısa-orta uzunlukta, yumuşak ve parlak bir tüy yapısı vardır. Haftada bir veya iki kez fırçalamak yeterli olacaktır.

Renk

Oriental Bicolor cinsi bir kedi genellikle kürkünde beyaz benekleri olan düz renkli bir kedidir. Vücudunun 1/3’ü beyaz renk ile kaplıdır. Yüz ve patiler de beyaz renktir. Aynı zamanda Oriental Bicolor cinsi bir kedi çok çeşitli renk ve desende olabilir. Bu renk ve desenler genellikle siyah, mavi, çikolata, leylak, krem, tarçın, açık kahverengi, duman ve tekir renkleridir.

Bakım

Oriental Bicolor ırkının özel bir beslenmeye ihtiyacı olmasa da her ırkta olduğu gibi her zaman yüksek kaliteli mamalara ihtiyaç duyar. Etobur olduğu için protein bakımından zengin hayvansal ağırlıklı besinler onun sağlığı ve formda kalması için gereklidir. Protein içeriği yüksek, kaliteli kuru ve yaş mamalar piyasada Pro Plan, Hill’s, Acana, La Vital ve N&D gibi markalar aktif yaşam tarzını destekleyici ve sağlıklı büyümesine fayda sağlayacak bu mamalardandır.

Bildiğiniz üzere, ev kedileri arasında obezite yaygın bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıktığı için fazla porsiyonlardan kaçınılmalıdır.

Günlük düzenli besin dışında taze suya da ihtiyaç duyan kedilerimiz için mama kabının yanına bir de temiz su içeren bir kap koymanız iyi olacaktır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın